Co należy zrobić w ogrodzie w połowie listopada?

Moi rodzice zawsze powtarzali, że w ogrodzie czy na działce praca jest cały rok. Po latach przekonałem się, że tak właśnie jest. A co takiego powinniśmy zrobić w ogrodzie lub na działce w listopadzie? Oto kilka propozycji dzięki którym twój ogród podziękuje ci na wiosnę.

Przygotowanie Roślin na Zimę

Gdy pojawią się pierwsze listopadowe przymrozki, wiele wrażliwych roślin może przepłacić to zdrowiem. Warto już teraz przygotować materiał do okrycia roślin, aby móc okryć rośliny, gdy prognozy będą niekorzystne. Czym okrywać? To zależy od rośliny. Niektóre, np. róże, można obsypać korą i torfem. ,Wyższe rośliny można okrywać słomą czy agrowłókniną.

Przycinanie Drzew i Krzewów

Listopad to doskonały czas na przycinanie wielu drzew i krzewów liściastych, które są już po opadnięciu liści. Skup się na usunięciu martwych i chorych gałęzi oraz nadaniu roślinom korzystnej formy. Unikaj przycinania drzew iglastych, które powinny być przycinane na wiosnę.

Nawożenie Roślin

Przed zimą warto dostarczyć roślinom dawkę składników odżywczych. Stosuj nawozy wolno uwalniające, aby składniki były stopniowo uwalniane do gleby. Unikaj nawożenia w okresach opadów deszczu, aby nie utrudniać korzeniom pobierania substancji odżywczych. Listopad to u mnie okres grzewczy, a ponieważ opalam dom drewnem, mam mnóstwo świetnej jakości nawozu – popiołu drzewnego. Rozsypuje go po trawniku i rabatach. Popiół zawiera mnóstwo cennych minerałów, które wzmocnią rośliny.

Przygotowanie Narzędzi Ogrodniczych na Zimę

Gdy już definitywnie zakończysz prace, zajmij się narzędziami i sprzętem. Warto naostrzyć sekatory, ostrza w kosiarce, naoliwić sprzęt i oczyścić. Pamiętaj, aby przechowywać narzędzia w suchym miejscu. Ostrze i rękojeść narzędzi można zabezpieczyć olejem roślinnym, co zapobiega korozji.

Przygotowanie Kosiarki na Zimę

Przegląd kosiarki przed zimą to kluczowy krok w utrzymaniu sprzętu ogrodniczego w dobrej kondycji. Wyczyszczenie resztek trawy, sprawdzenie oleju i oczyszczenie filtra powietrza to podstawowe czynności. Poza tym, przechowuj kosiarkę w suchym miejscu.

Przygotowanie Oczek Wodnych

Oczka wodne wymagają specjalnej opieki przed zimą. Jeśli jest to możliwe, wynieś pompę i filtr wewnętrzny z oczka, aby uniknąć zamarzania. W przypadku małych oczek, można zastosować dmuchawy powietrza, aby zapobiec zamarzaniu powierzchni wody. Cały artykuł o opiece nad oczkiem wodnym znajdziesz tutaj.

Regularne grabienie liści

Jesienią warto regularnie grabić liście, zwłaszcza te zalegające na trawnikach. Jeśli zalegające liście przykryje śnieg, możemy spodziewać się kłopotów. Gdy liście zaczną się rozkładać, zniszczą także trawę i na wiosnę będziemy mieli trawnik z pustymi placami.

Podsumowanie

Połowa listopada to fajny moment na przygotowanie ogrodu na nadchodzącą zimę. Choć u mnie jeszcze sporo warzyw na grządkach – kapusty, brukselka, jarmuż, pietruszka, marchewka… Choć to już ostatnie sztuki. Dbanie o rośliny, narzędzia i inne elementy ogrodu teraz, pozwoli cieszyć się pięknem ogrodu w przyszłym sezonie. Pamiętaj, że każde ogrodnicze zadanie wykonane teraz, to inwestycja w zdrowie i urodę Twojego ogrodu w przyszłości.

Podobne wpisy