|

Drugi tydzień marca w ogrodzie

W drugim tygodniu marca wiele prac w ogrodzie jest już związanych z przygotowaniem do sezonu wegetatywnego. Naturalnie jeśli pozwala na to pogoda. Oto kilka porad dla ogrodników na drugi tydzień marca:

Przycinanie drzew i krzewów – w tym okresie można dalej przycinać drzewa i krzewy, zanim zaczną intensywnie kiełkować i rosnąć. Mnie czeka jeszcze przycięcie hortensji. Mam nadzieję, że w najbliższy weekend.

Czyszczenie rabat i grządek – można już usunąć pozostałości roślinne i inne odpadki, które mogą sprzyjać rozwojowi chorób i szkodników z rabat kwiatowych i zrobić miejsce dla najwcześniej kwitnących kwiatów w ogrodzie po zimie.

Pierwiosnki

Sianie roślin jednorocznych – można już zasiać nasiona kwiatów jednorocznych, takich jak aksamitki, lobelie czy niezapominajki.

Czytaj także:

Przygotowanie miejsca pod wiosenny wysiew trawy – jeśli nie zasialiśmy trawy jesienią, w drugim tygodniu marca jest dobra pora na to, aby przygotować grunt i miejsce pod trawnik. Sam wysiew trawnika proponuję zrobić w kwietniu, ale grunt trzeba przygotować wcześniej. Dowiedz się wszystkiego o zakładaniu trawnika.

Sadzenie cebulek – w drugiej połowie marca, przy sprzyjającej pogodzie można sadzić cebule kwiatowe, takie jak tulipany, narcyzy czy hiacynty

Nawożenie roślin – wiosną rośliny zaczynają intensywnie rosnąć, więc warto nawozić je nawozami organicznymi, jak również mineralnymi. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością nawozu. Najlepiej rozrzucić wokół roślin swój własny kompost, wyprodukowany przez własne dżdżownice kalifornijskie.

Prace związane z oczyszczaniem oczek wodnych – jeśli masz oczko wodne, warto już teraz do niego zajrzeć. Trzeba usunąć z niego liście i inne resztki roślinne, które gromadziły się w ciągu zimy. Dowiedz się jak dbać o oczko wodne.

Wszystko pięknie, ale niestety często pogoda nie pozwala na intensywne i częste prace w ogrodzie. Jeśli pogoda jest niekorzystna, warto skupić się na pracach wewnątrz, takich jak: robienie rozsady, w końcu w marcu można siać już wiele warzyw, przesadzanie roślin pokojowych, czyszczenie i dezynfekcja narzędzi ogrodniczych, czy też planowanie i projektowanie kolejnych prac w ogrodzie.

Podobne wpisy