Jak nawozić trawnik by zachwycał
Niestety po zimie bardzo często trawnik wygląda nieciekawie, a więc i cały ogród i posesja prezentują się mało atrakcyjnie, ale nie jest to koniec świata, bo można z powodzeniem przywrócić wszystko do formy. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek, dzięki którym trawnik będzie wyglądać jak z okładki katalogu ogrodniczego.
Jak zadbać o trawnik po zimie?
Gdy śnieg już znika z trawnika i temperatury zaczynają rosnąć, to przyroda budzi się do życia, w tym też trawa zaczyna swój okres wegetacyjny. Niestety bardzo często duża część trawnika jest zadeptana, a są też miejsca, w których trawy w ogóle nie ma i wówczas należy ponownie ją zasiać i odczekać parę tygodni, aby obszar ten się zazielenił. Zadeptaną trawę można wzmocnić, aby szybciej rosła i była bardziej zielona, a pomoce w tym mogą być nawozy zawierające składniki odżywcze niezbędne do szybkiego wzrostu. Oczywiście trawnik powinien być regularnie koszony, a pierwsze przycinanie powinno odbyć się od razu, gdy zawita wiosna i zostaną z niego usunięte liście i pozostałości gałęzi. Jeśli na trawie pojawi się mech, to niezbędna jest wertykulacja, którą można wykonać ręcznie lub przy użyciu specjalnych narzędzi elektrycznych. Dzięki temu z gleby usuwany jest nie tylko mech, ale też jest ona wentylowana, co stymuluje też wzrost trawnika.
Nawozy mineralne i organiczne
By trawnik pięknie się prezentował, powinien być regularnie nawożony, ale też i odchwaszczony, a więc na wiosnę należy wybrać się na zakupy. Oczywiście nie trzeba wychodzić z domu, bo nawozy i preparatu do usuwania chwastów dostępne są w sklepach online, a wybór jest bardzo duży, a też ceny atrakcyjne. Warto wejść na stronę https://www.target.com.pl/produkty/starane-trawniki i sprawdzić, jakie produkty są idealne do konkretnych zastosowań. Wśród nawozów można wyróżnić dwa rodzaje, w tym nawozy organiczne i mineralne.
Nawozy organiczne poprawiają strukturę gleby, a przy okazji też jej zdolność do magazynowania wody i składników odżywczych. Składniki odżywcze uwalniane są do gleby przez pewien czas, a ten zależny jest przede wszystkim od warunków pogodowych oraz rodzaju nawozu.
Nawozy mineralne wytwarzane są chemiczne lub pozyskuje się je z minerałów kopalnych, co sprawia, że można je dopasować do trawnika, a tym samym osiągnąć szybki i doskonały efekt. Bardzo ważne jest jednak to, aby nadmiernie nie nawozić trawnika, gdyż cały proces może przynieść odwrotny skutek.
O czym należy pamiętać, nawożąc trawnik?
Jeśli ktoś marzy o pięknej trawie, to powinien o nią odpowiednio zadbać i nawozić ją trzy razy w roku, począwszy od wiosny, a więc przełomu marca i kwietnia, a skończywszy mniej więcej w połowie sierpnia. Zanim nawóz zostanie równomiernie rozrzucony, to najpierw należy skosić trawnik, a nawożenie powinno odbywać się w pochmurny dzień, gdy trawa nie jest mocno nagrzana. Oczywiście całość powinna być rozsypana równomiernie, a przed tą czynnością warto nieco wygrabić teren, aby nawóz szybciej przeniknął do gleby, a tym samym szybciej wniknął w korzenie trawy. Jeśli teren jest dość duży, to warto zrobić to przy użyciu odpowiedniego sprzętu lub narzędzi, które pomogą też w równomiernym rozrzuceniu nawozu. W przypadku większej ilości w jednym miejscu trawa może się wypalić, a gdy nawozu będzie za mało, to po prostu zżółknie.
Co jeszcze można zrobić, by trawnik wyglądał jak marzenie?
Oprócz regularnego nawożenia można też zadbać w nieco inny sposób o trawnik, a mianowicie dobrym sposobem jest pozostawienie skoszonej trawy, dzięki czemu taka ściółka będzie chronić trawę przez wysychaniem i dodatkowo dostarcza też wielu składników odżywczych. Jeśli ktoś lubi rozwiązania przyjazne środowisku, to może wypróbować mieszanki pokrzywy z wodą w stosunku 1:20, przy czym należy pamiętać, że zapach jest mało przyjemny, co może dla wielu osób być przeszkodą.