|

Sześć kluczowych cech ogrodu przyjaznego dzikiej przyrodzie

Żonkile

Poznaj sześć kluczowych cech ogrodu przyjaznego dzikiej przyrodzie. Niezależnie od wielkości Twojego ogrodu, możesz sprawić, że stanie się przyjaznym siedliskiem dla wielu różnych zwierząt.


Odwiedź nasze media:


Ogrody są ważnymi siedliskami dla wielu różnych przedstawicieli dzikiej przyrody. Dodatkowo ogrody mogą pomóc w tworzeniu tzw. „zielonych korytarzy”, dzięki którym zwierzęta będą swobodnie przemieszczać się pomiędzy większymi siedliskami, takimi jak parki i lasy, okalające przedmieścia.

A najlepsze jest to, że przyciągnięcie wielu fascynujących dzikich zwierząt, takich jak pożyteczne zapylacze, płazy, gady, ptaki i ssaki, wcale nie jest wielkim wyzwaniem. Wystarczy wprowadzić w ogrodzie kilka prostych zmian, niezależnie od tego, jak duży lub mały jest Twój ogród. 

Poniżej znajdziesz sześć kluczowych cech ogrodu przyjaznego dzikiej przyrodzie. Im więcej z nich uwzględnisz w swoim ogrodzie, tym lepiej. Ale nic na siłę. Choćby jeden lub dwa elementy mogą radykalnie zwiększyć liczbę dzikich zwierząt, które zaglądają do Twojego ogrodu.

Dostęp do wody – oczko wodne, staw

Woda jest niezbędna dla wszystkich przedstawicieli dzikiej przyrody. Do picia, kąpieli, rozmnażania, czy do utrzymywania chłodu latem. Staw to najlepszy sposób na zapewnienie stałego dostępu do wody w ogrodzie, który na pewno przyciągnie dzikie zwierzęta. Jeśli zabierasz się za wykopanie stawu, pamiętaj, aby zbiornik miał lekko nachylone boki, aby dzikie zwierzęta, takie jak jeże, mogły łatwo do niego wchodzić i wychodzić.

Oczywiście większość z nas nie ma miejsca i/lub środków na wykopanie stawu. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, zawsze możesz postawić na mniejsze oczko wodne lub po prostu rozstawić w ogrodzie różnej wielkości pojemniki z wodą. Zobaczysz, że wiele zwierząt chętnie będzie z nich korzystać.

oczko wodne

Dostęp do drewna dla dzikich zwierząt

Stos kłód, pniaków i starych gałęzi gdzieś w rogu ogrodu stanowi fantastyczne siedlisko wielu przedstawicieli dzikiej przyrody. Zapewni schronienie małym ssakom i gadom, a także wielu różnym owadom. Jeśli drewno leży w słonecznym miejscu, mogą w nim zakładać gniazda różne zapylacze. Rozkładające się drewno przyciągnie z kolei grzyby i kolejne gatunki owadów, które stanowią pożywienie dla innych zwierząt.

stos gałęzi

Sześć kluczowych cech ogrodu przyjaznego dzikiej przyrodzie – Wysoka trawa z nasionami

Nawet niewielki skrawek trawy pozostawiony bez koszenia będzie miał duże znaczenie dla przedstawicieli dzikiej przyrody. Znajdą tu schronienie jeże oraz inne małe ssaki, a także płazy i gady. W wysokiej trawie będą się rozmnażać motyle i ćmy, a ptaki będą obdzierać kłosy z nasion. 

wysoka trawa

Kwiaty

Od marca do listopada ogrody przyjazne dzikiej przyrodzie są pełne kwiatów. Kwiaty to źródło pożywienia dla niezliczonej ilości owadów. Kluczowe są kwiaty pojedyncze, a nie podwójne, podobnie jak kwiaty o różnych kształtach. Odkryj w naszym przewodniku rośliny przyjazne dla trzmieli.

Drzewa, żywopłoty i krzewy

Drzewa, żywopłoty i krzewy zapewniają schronienie ptakom i ssakom. Oferują liście do jedzenia dla gąsienic (a tym samym więcej pożywienia dla ptaków), a także kwiaty, owoce i jagody dla wszystkich gatunków zwierząt. Szczególnie ważne są gatunki rodzime, takie jak dąb, buk, brzoza, czeremcha, jabłoń, jarząb, jesion, olsza, głóg, grab, topola, klon, lipa, wierzba, wiąz, wiśnia, sosna, świerk, jodła, modrzew, cis. Nawet w małym ogrodzie znajdzie się miejsce na drzewo – choćby jedno.

Kompostownik

Kompostownik zapewnia ciepłe i wilgotne środowisko dla wielu dzikich zwierząt. Zadomowią się tu bezkręgowce, takie jak różne chrząszcze, które są zjadane przez ptaki, płazy i gady. Najlepszym rozwiązaniem jest otwarty kompostownik, który pozwala dzikim zwierzętom łatwo dostać się do środka. Zamknięte pojemniki na kompost nadal mają pewną wartość dla dzikiej przyrody, ale są zdecydowanie mniej korzystne.

Kompostownik

Odwiedź nasze media:


Czytaj także:

10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie

Podobne wpisy