||

Jak przycinać powojniki?

Jak przycinać powojniki?

Powojniki to jedne z najpiękniej kwitnących roślin ozdobnych. Jednak, aby cieszyć się ich pięknymi kwiatami, musisz je regularnie przycinać. Jak przycinać powojniki? Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku dotyczącym przycinania powojników Viticella (grupy 3), aby cieszyć się obfitym kwitnieniem w kolejnym roku.

Przycinanie powojników nie jest zadaniem trudnym. Choć niektórzy nie wyobrażają sobie, że będą sobie w stanie z tym poradzić. Spokojnie. Dasz radę..

Powojniki Viticella, które kwitną późnym latem, wymagają regularnego przycinania. Dzieje się tak dlatego, że kwiaty wyrastają na tegorocznych pędach. Jeśli nie przytniesz, powstanie splątany bałagan starych i nowych pędów, a kwiaty pojawią się tylko na niektórych częściach rośliny. Przycinanie przeprowadza się późną zimą, wczesną wiosną, gdy zaczynają pojawiać się pąki.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Powojniki Viticella (powojniki grupy 3) to hybrydy Clematis viticella i Clematis texensis. Powojniki kwitnące wiosną lub wczesnym latem zaliczane są do grup 1 i 2.

Przycinanie powojników na zimę polega po prostu na przycięciu wszystkich pędów do wysokości 30 cm nad ziemią. Wiosną wzrost może być dość szybki, zwłaszcza gdy gleba zacznie się nagrzewać, a temperatura w ciągu dnia wzrośnie, więc pamiętaj o wiązaniu nowych pędów.

Jak przycinać powojniki?

Jak przycinać powojniki? Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem zamieszczonym poniżej

Krok 1

Oddziel zeszłoroczne przyrosty od podpory przecinając wszelkie sznurki i usuwając więzy, które były używane do przywiązywania rośliny do podpory. Połóż wierzchołek wzrostu na ziemi.

Krok 2

Z grubsza odetnij wierzchołki pędów, początkowo pozostawiając łodygi o długości około 50 cm. Uważaj, aby nie uszkodzić rozwijających się pąków i pędów. Pokrój sadzonki i wyrzuć na kompost.

Krok 3

Gdy większość rośliny zostanie usunięta, użyj sekatora, aby przyciąć roślinę na wysokości kilku pąków nad poziomem gruntu. Przytnij 3-5 mm nad pąkami.

Mam nadzieję, że już wiesz, jak przycinać powojniki.

Powojniki Viticella, na które warto zwrócić uwagę

  • Clematis viticella ‘Confetti’  – kwiaty delikatnie różowe w lipcu i wrześniu. Osiąga wysokość 2 m
  • Clematis  ‘Pearl d’Azure’ – popularna stara odmiana o błękitnych kwiatach od lipca do września. Wysokość 3 m
  • Clematis tangutica  „Bill MacKenzie” – małe, dzwonkowate, żółte kwiaty pojawiające się późnym latem, a następnie wspaniałe puszyste główki nasion. Wysokość 4 m
  • Clematis ‘Ville de Lyon’ – kwiaty od czerwca do września w dwóch odcieniach jasnego i ciemnoróżowego. Wysokość 3,5m
  • Clematis  ‘Gypsy Queen’ – duże, jasnoniebieskie/fioletowe kwiaty od sierpnia do października. Wysokość 3 m

Podobne wpisy