Jak wspierać dziką przyrodę w ogrodzie w marcu?
Marzec może być trudnym okresem dla wielu przedstawicieli dzikiej przyrody w ogrodzie. Jak wspierać dziką przyrodę w ogrodzie w marcu? Dowiedz się, jak podać pomocną dłoń różnym gatunkom.
Odwiedź nasze media:
Podczas gdy w marcu pięknie kwitną kwiaty cebulowe i śpiewają ptaki, to sytuacja wielu przedstawicieli dzikiej przyrody wcale nie jest tak kolorowa. Marzec może być dość trudnym okresem dla wielu zwierząt bytujących w Twoim ogrodzie.
Temperatury w nocy mogą nadal spadać znacznie poniżej zera, więc bezkręgowce, takie jak dżdżownice, kowale, chrząszcze i gąsienice, mogą nadal potrzebować dobrego schronienia. Ptaki ogrodowe w marcu dojedzą pozostałe po zimie jagody i owoce na krzewach, a przy mniejszej dostępności pożywienia dla bezkręgowców, często same mogą odczuwać głód właśnie wtedy, gdy muszą być w dobrej kondycji do rozmnażania.
Marzec jest kluczowym miesiącem dla płazów. Żaby rozpoczynają rozmnażanie jako pierwsze, składając kępy galaretowatego skrzeku na brzegu stawu, do których kilka tygodni później dołączają ropuchy. Ropuchy rozmnażają się zwykle w większych stawach niż żaby i częściej wracają do stawów swoich „przodków”. Swoje potomstwo układają we wstążki wokół łodyg roślin wodnych, takich jak nagietek bagienny.
Jak wspierać dziką przyrodę w ogrodzie w marcu? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz pomóc wielu cennym zwierzętom, które w ogrodzie są Twoimi sprzymierzeńcami.
Zostaw jedzenie jeżom
Marzec to jeden z najtrudniejszych miesięcy dla jeży. Budzą się ze snu, podczas którego wykorzystały zapasy zgromadzone jesienią, i są bardzo głodne. A o pożywienie trudno. Na szczęście możesz w bardzo prosty sposób pomoc jeżom przetrwać ten czas. Wystarczy, że wystawisz dla nich karmę, którą podajesz swojemu kotu lub psu. Zakładam, że żywisz swojego czworonoga dobrej jakości karmą – czyli z dużą ilością białka i jak najmniejszą ilością węglowodanów. Najlepsza będzie karma mokra – w galarecie, nie sosie. Wyłóż jedzenie po zmroku, a niezjedzone resztki wyrzuć z samego rana. Czy chciałbyś przyciągnąć jeże do swojego ogrodu? Sprawdź jak to zrobić. Dowiedz się także jak zrobić domek dla jeży, co zapewni naszym kłującym przyjaciołom miejsce do spania, zagnieżdżenia i hibernacji.
Stale dokarmiaj ptaki
Kontynuuj karmienie ptaków pokarmem bogatym w tłuszcz, takim jak nasiona słonecznika, kulki tłuszczowe i kawałki łoju, aby pomóc im przygotować się do rozrodu. Pamiętaj o najważniejszej zasadzie – jeśli raz rozpocząłeś dokarmiani ptaków – powinieneś to robić całą zimę i właśnie na przedwiośniu, w marcu. Dowiedz się jak przyciągnąć ptaki do swojego ogrodu.
Jak wspierać dziką przyrodę w ogrodzie w marcu? Zbierz skoszoną trawę
Jeśli kosisz swój trawnik w marcu po raz pierwszy, ponieważ pogoda temu sprzyja, a trawa dobrze wystartowała, odłącz kosz i pozostaw ściętą trawę do wyschnięcia, a następnie wynieś ją w jakiś ustronny i suchy zakątek ogrodu. Możesz zachęcić królową trzmieli do założenia tam gniazda. A trzmiele, to jedne z najbardziej pożytecznych owadów. Poznaj trzmiele.
Posadź rośliny bogate w nektar i pyłek
Sprawdź jaki rośliny kwitną w Twoim ogrodzie teraz, w marcu i odwiedź lokalne centrum ogrodnicze, aby zobaczyć, co tam kwitnie, aby zwiększyć różnorodność roślin bogatych w nektar i pyłek dla owadów zapylających. Dowiedz się więcej o pomaganiu pszczołom od zimy do wiosny.
Wzbogać oczko wodne o nowe nasadzenia
Jak wspierać dziką przyrodę w ogrodzie w marcu? Zadbaj o wodę w ogrodzie! Jeśli jesteś szczęściarzem i masz w ogrodzie swój staw lub oczko wodne, zadbaj o odpowiednie nasadzenia. Pamiętaj, że różnorodność gatunków roślin wodnych wpływa na większą ilość przedstawicieli różnych gatunków zwierząt. Jedne lubią rośliny pływające, inne zanurzone w wodzie. Jednocześnie pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić oczko wodne po zimie i regularnie dbać o usuwanie rzęsy i glonów.
Mam nadzieję, że dzięki tym kilku wskazówkom już wiesz, jak możesz pomóc pożytecznym zwierzętom w swoim ogrodzie!