Ogród przyjazny pszczołom na wiosnę

Żonkile

Dowiedz się, jak sprawić, by Twój ogród stał się bardziej przyjazny dla pszczół miodnych i tych samotnych, takich jak murarka ogrodowa, gdy pojawiają się one na wiosnę w Twoim ogrodzie. Ogród przyjazny pszczołom na wiosnę, to także gwarancja pięknych widoków dla Twojego oka już na samym początku okresu wegetacji.


Odwiedź nasze media:

Wczesną wiosną w naszych ogrodach pojawiają się już pierwsze pszczoły samotnice. Na przykład pszczoła kwiatowa włochata (Anthophora plumipes) i murarka ogrodowa (Osmia rufa). Pszczoły miodne również zaczynają się pojawiać. Wszystkie te pożyteczne zapylacze szukają nektaru i pyłku, aby zabrać je z powrotem do ula lub gniazda i nakarmić intensywnie rozwijające się kolejne pokolenie robotnic.

Pozostaw szpary i dziury

Pozostaw otwory i fragmenty luźnej zaprawy w ścianach budynków gospodarczych, tarasach, szklarniach itd, o ile są one konstrukcyjnie bezpieczne, aby zapewnić miejsca do gniazdowania i schronienia dla wielu gatunków owadów, w tym murarki. Możesz także rozstawić domki dla owadów, ponawiercać stare pnie, czy ustawić pustaki wypełnione gałązkami i słomą.

Ogród przyjazny pszczołom na wiosnę – dbaj stare drzewa owocowe

Zachowaj w ogrodzie stare drzewa owocowe, takie jak jabłonie i grusze,. Dzięki temu zapewnisz pszczołom dostęp do łyka, drewna i kory, które są budulcem gniazd. Szczeliny w korze służą pszczołom za schronienia. Drzewa owocowe wytwarzają również mnóstwo nektaru i kwiatów bogatych w pyłki.

Jabłoń w rozkwicie

Regularnie koś trawę

Pomóż pszczołom samotniczym zakładającym gniazda w ziemi, takim jak pszczolinka ruda (Andrena fulva), regularnie kosząc trawnik, a także zachowując miejsca z odkrytą, gołą glebą, aby mogły łatwo zakładać gniazda. Zobacz jak jedna z pszczolinek zakłada gniazdo u mnie w ogrodzie:

Uprawiaj rośliny bogate w nektar

Ogród przyjazny pszczołom na wiosnę musi zapewniać im dużo pożywienia. Uprawiaj rośliny bogate w nektar: czosnki, dzwonki, dąbrówkę rozłogową, krokusy, żonkile, wilczomlecze, wrzosy, hiacynty, pierwiosnki, rododendrony, kaliny, drzewa owocowe. Poznaj także rośliny przyjazne trzmielom.

Żonkile

Odwiedź nasze media:


Czytaj także:

Podobne wpisy