Nawożenie i podlewanie roślin w pojemnikach

Nawożenie i podlewanie roślin w pojemnikach

Regularne podlewanie i nawożenie roślin uprawianych w pojemnikach może w znacznym stopniu wydłużyć ich żywotność. Dowiedz się, jak utrzymać rośliny rosnące w pojemnikach w doskonałym stanie, z naszego prostego przewodnika: nawożenie i podlewanie roślin w pojemnikach.

Regularna pielęgnacja roślin rosnących w pojemnikach, skrzyniach czy doniczkach jest bardzo ważna, aby utrzymać rośliny w dobrym stanie i cieszyć się ich rozwojem. 

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Podlewanie roślin w pojemnikach

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest podlewanie. To czynność, którą robisz od pierwszego dnia posadzenia rośliny do pojemnika. Podlewanie powinno być regularne przez cały okres życia rośliny w pojemniku. 

Podczas podlewania pamiętaj o skierowaniu strumienia wody bezpośrednio pod roślinę, na ziemię. Podlewanie liści nie ma sensu, a tylko jest marnowaniem wody. Weź pod uwagę gatunki roślin, które uprawiasz w pojemnikach. 

Jeśli uprawiasz rośliny, które potrzebują więcej wody, na przykład wiele warzyw lub tropikalne kanny, musisz je obficie podlewać. Zwłaszcza w trakcie gorących i słonecznych dni. 

Wiele roślin nie wymaga obfitego podlewania. Na przykład pelargonie i begonie radzą sobie z nieco mniejszą ilością wody i tak naprawdę nie lubią, gdy gleba wokół ich korzeni jest zbyt mokra. 

Podlewając rośliny w pojemnikach pomyśl także o porze roku i jego lokalizacji. W upalne lato taka roślina w donicy będzie potrzebować znacznie więcej wody niż w chłodniejsze jesienne miesiące. Roślina w donicy na patio pod dachem, na nieosłoniętym parapecie i w ogrodzie, także będzie miała inne zapotrzebowanie na wodę. 

Pamiętaj także, aby regularnie sprawdzać poziom wilgoci ziemi w pojemnikach. Nawet wtedy, gdy niedawno padał deszcz. Nadziemna część rośliny, jej korona i liście, mogą skutecznie odciąć krople deszczu i spowodować, że woda w ogóle nie dociera do korzeni. Nie daj się zwieść deszczowi i sprawdzaj swoje rośliny w doniczkach.

Nawożenie roślin w pojemnikach

Oprócz podlewania rośliny w pojemnikach wymagają regularnego nawożenia. Większość nawozów podanych roślinie na start, przy sadzeniu, wystarczy na około sześć do ośmiu tygodni. Po tym okresie warto regularnie nawozić rośliny. 

Co to znaczy regularnie? Wszystko zależy od rodzaju nawozu. Ja często stosuję herbatkę kompostową, czyli produkt uboczny mojej hodowli dżdżownic kalifornijskich. Rozcieńczam ją z woda i podlewam raz na tydzień lub dwa tygodnie. Jeśli nie masz własnych dżdżownic, to taki biohumus z powodzeniem kupisz w każdym centrum ogrodniczym. Innym rozwiązaniem które dodatkowo oszczędza czas, są kapsułki z nawozami. Kapsułki miesza się z wierzchnią warstwą gleby w pojemniku, a następnie następuje powolne uwalnianie nawozu do gleby. 

Gdy już zadbasz o nawożenie i podlewanie roślin w pojemnikach, wystarczy doglądać rośliny, przyglądać się jej bujnemu rozrostowi i zająć się przycinaniem. Twoja roślina z pewnością odwdzięczy Ci się pięknym kwitnieniem.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Podobne wpisy