Zmiana firan na święta – o czym warto pamiętać?

Na święta Bożego Narodzenia w większości gospodarstw domowych wymieniane są firany i zasłony. Jest to niemalże część polskiej, świątecznej tradycji. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, dzięki którym przedświąteczne porządki przyniosą jeszcze lepsze efekty.

Kiedy warto wymienić firany i zasłony?

Wymiana firan i zasłon stała się niepisanym obowiązkiem, który większość z nas realizuje przed świętami. Najczęściej do pracy zabieramy się już na początku grudnia, zwłaszcza jeśli dodatkowo zamierzamy umyć okna. W przypadku, gdy mowa wyłącznie o ich odświeżeniu, warto poczekać przynajmniej do połowy miesiąca. Dzięki temu zapach świeżo wypranych zasłon i firan będzie unosił się znacznie dłużej. 

Jakie firanki wybrać?

Jeśli przed świętami zdecydujemy się wymienić firanki na nowe, warto wybrać model wpisujący się w koncepcję dekoracji sezonowych. Doskonałym rozwiązaniem będą białe firany z delikatną, złotą lub srebrną nitką. Zimą lepiej zdecydować się na nieco cieńsze materiały, które dodatkowo pozwolą wpuścić do wnętrz promienie słoneczne. Te, choć nie widnieją na niebie zbyt często, pomagają ogrzać mieszkanie. Możemy również wybrać firanki z motywami świąteczno-zimowymi, na przykład śnieżynkami lub aniołami. Ci, którzy lubią nieco bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, mogą wybrać firany w kolorze czerwonym lub zielonym. Niemniej jednak białe modele też będą prezentować się ciekawie, zwłaszcza w połączeniu z zasłonami w kolorze czerwonym, granatowym, zielonym czy złotym. 

Długie czy krótkie – jakie firany wybrać na zimę?

W ostatnich sezonach prym wiodą firany długie, które doskonale prezentują się zwłaszcza w oknach balkonowych i tarasowych. Niemniej jednak zimą znacznie lepiej sprawdzają się modele krótkie, dzięki którym można odsłonić kaloryfer. Dotyczy to osób, które nie zdecydowały się na ogrzewanie podłogowe. Krótkie, cienkie firany pięknie prezentują się w oknach razem ze świątecznymi dekoracjami – witrażami, lampkami czy naklejkami okiennymi. Warto wybrać firany wysokiej jakości, które posłużą przez wiele lat. 

Decydując się na model typowo świąteczny, można powiesić firany już na początku grudnia. Zgodnie z tradycją, tego rodzaju dekoracje można wykorzystywać aż do 2 lutego. Pamiętajmy, że nawet na tle śnieżnobiałych, delikatnych firanek bez motywów świątecznych, ozdoby będą prezentować się doskonale. Możemy również zdecydować się na zakup dekorowanych zasłon, które będą stanowiły nie tylko ciekawą ozdobę, lecz również praktyczny dodatek  do naszego salonu.

Podobne wpisy