|

Wraz z ROD Leszczynko oraz Olejem Kujawskim pomagamy pszczołom

W sobotę, 21 lipca 2019 roku, mieliśmy przyjemność brać udział w rewelacyjnej akcji. Wraz z ROD Leszczynko oraz Olejem Kujawskim pomagaliśmy pszczołom. Jak? Fundacja Za górami za lasami realizuje akcję „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, a jej celem jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom. Dlaczego?

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że pszczoły giną głównie ze względu na stosowanie niebezpiecznych pestycydów w rolnictwie. Tymczasem dotyczy to głównie pszczół miodnych. Naturalnie to bardzo zła wiadomość. Jednak w Polsce mamy ponad 470 gatunków pszczołowatych, które mają ogromny wkład w zapylanie roślin. Również tych, których owoce później lądują na naszych stołach.

Okazuje się, że ponad 200 gatunków tych pożytecznych owadów jest zagrożona. Co im grozi? Głód. Na stronie Fundacji zostało to opisane najtrafniej: „Niestety nie wszystkie rośliny, które kwitną są przyjazne pszczołom. Dlatego tak ważne jest świadome tworzenie bazy pokarmowej, gdzie te pożyteczne owady znajdą pożywienie niezbędne im do przetrwania i rozwoju. Każdy z nas może podjąć działanie na rzecz pszczół sadząc odpowiednie kwiaty w swoim otoczeniu”.

Pomagamy pszczołom

Właśnie dlatego wraz z wiceprezesem ROD Leszczynko, Grzegorzem Hermanem, postanowiliśmy spróbować pomóc pszczołom. ROD Leszczynko zgłosił projekt w konkursie organizowanym przez fundację i otrzymał grant w wysokości 6 400 zł na realizację projektu Stworzenie łąki kwiatowo-zielnej oraz postawienie domków dla owadów na terenie ROD Leszczynko.

W sobotę wraz z innymi działkowcami przystąpiliśmy do wspólnego sadzenia roślin. Stawiło się mnóstwo osób. (Również dzięki naszemu plakatowi, który zapraszał działkowców na wydarzenie.) Choć to była tylko wisienka na torcie. Przygotowanie terenu, zakup nasadzeń, planowanie i wiele, wiele innych spraw, o których nie ma sensu pisać. Jak choćby straszna wpadka wizerunkowa jednego ze sprzedawców…) Liczy się, że w sobotę pomogliśmy pszczołom. A to jeszcze nie koniec.

Z różnych względów na czas nie dotarły do nas niektóre sadzonki, domki dla owadów oraz tablice edukacyjne, które dopiero zamontujemy na terenie łąki. (W dniu pisania tego wpisu doszły domki, kolejnego przychodzą dodatkowe nasadzenia, a tablice są w produkcji). Czeka nas jeszcze trochę pracy, ale efekt końcowy wynagradza wszystko.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie i składanie wniosków o granty. Fundacja wspiera także tych, którzy chcieliby założyć przyjazny pszczołom balkon. Więcej szczegółów na stronie pomagamypszołom.pl. Posadźmy wspólnie milion kwiatów przyjaznych pszczołom. My zaczęliśmy od ponad 500…

Podobne wpisy