|

Cztery sposoby na lepszy kompost

Cztery sposoby na lepszy kompost

Chcesz zrobić lepszy kompost? W takim razie koniecznie postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. Poznaj cztery sposoby na lepszy kompost.

Tworzenie własnego kompostu to świetny sposób na recykling odpadów zielonych. Oszczędza to pieniądze i poprawia zdrowie gleby w ogrodzie.

Choć wydawałoby się, że kompostowanie to po prostu wyrzucanie resztek na jedną kupkę, to prawidłowe kompostowanie może być trudne. Wiele pryzm kompostu jest zbyt mokrych, zbyt suchych lub nie “pracuje” wystarczająco szybko.

Odpowiedni rozmiar kompostownika, mieszanka składników i częstotliwość obracania pomagają podnieść jakość kompostu. Poznaj cztery sposoby na lepszy kompost, które pomogą Ci własnoręcznie wytworzyć czarne złoto wszystkich ogrodników – kompost.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Rozmiar pryzmy – kompostownika

Choć teoretycznie kompostowanie może odbywać się po prostu na otwartej przestrzeni, to kompostownik pozwala zatrzymać w pryzmie ciepło. Domowe kompostowniki własnej roboty powinny mieć wymiary co najmniej 1 m x 1 m, aby ułatwić rozkład. Do stworzenia kompostownika możesz użyć palet lub drewnianych desek czy gałęzi i konarów (sam mam taki jeden, zbudowany z materiałów po usunięciu 2 sosen). W sklepach ogrodniczych kupisz też plastikowe pojemniki na kompost. One mogą mieć mniejsze wymiary, ponieważ dobrze zatrzymują wilgoć i ciepło.

Użyj mieszanki startowej

Jeśli dopiero zakładasz kompostownik, masz szansę zrobić to porządnie. Nie zmarnuj jej. Do zbudowanego kompostownika wrzuć tzw. mieszankę startową. Połącz liście, skoszoną trawę, obierki kuchenne z posiekaną materią drzewną – drobne gałązki, kora, tekturą i rozdrobnionym papierem (niezadrukowanym). Taka mieszanka utrzyma zarówno wilgotność, jak i zadba o napowietrzenie pryzmy lub kompostownika. A te czynniki są niezbędne do dobrego rozkładu. Na koniec dorzuć dżdżownice kalifornijskie. Bez problemu kupisz je w sieci. Możesz też przekopać ogródek i wrzucić kilka sztuk.

Dodawaj resztki kuchenne

Gdy Twój kompostownik jest już założony, możesz śmiało dodawać do niego nie tylko zielone resztki z ogrodu, ale także resztki z kuchni. Skórki owoców i warzyw oraz produkty niezdatne do użytku są cennym dodatkiem do kompostu. Nie dodawaj mięsa ani ryb (gotowanych lub surowych) do pojemnika na kompost lub sterty, ponieważ staną się zjełczałe, co spowoduje rozwój szkodliwych bakterii i przyciągnie robactwo.

Regularnie obracaj kompost

Mieszanie zawartości kompostownika pomoże przyspieszyć rozkład. Przerzucaj materiał tak często, jak to możliwe, zaczynając od boków sterty lub pojemnika, a kierując go do środka, gdzie wzrasta temperatura, która zabija wiele szkodliwych bakterii.

Podobne wpisy