|

Czy na działce ROD można rozpalić ognisko?

Lato, ognisko, kiełbaski… kto tego nie lubi? A być może masz dużo gałęzi, których nie jesteś w stanie wyrzucić/spalić w piecyku w altance? Każdy działkowiec nie jeden raz zastanawiał się nad tym, czy na działce ROD można rozpalić ognisko? Jak to wygląda formalnie? Okazuje się, że na działce ROD kategorycznie nie można rozpalać ogniska. Ale zabrania tego nie tylko sam regulamin ROD, ale także lokalne przepisy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego na działce ROD nie można rozpalać ognisk.

W celu sprawdzenia, czy rozpalenie ogniska na działce ROD jest legalne, zwracamy się w stronę Regulaminu ROD.

Czy na działce ROD można rozpalić ognisko wg regulaminu?

Regulamin ROD kwestie związane z rozpalaniem ogniska na działce ogrodowej reguluje w sposób bardzo jednoznaczny. W § 68 pkt. 5 czytamy, że działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Z powyższego wynika więc wprost, że palenie ognisk na terenie działki w ROD w celu upieczenia np. kiełbasek jest zabronione.

Ale to nie wszystko. Zakaz rozpalania ogniska na działce ROD nie wynika jedynie z Regulaminu ROD.

Palenie ogniska na działce ROD a prawo

To, czy na działce ROD można rozpalić ognisko, reguluje bowiem nie sam regulamin ROD, a powszechnie obowiązujące prawo. Praktycznie każdy samorząd lokalny w przepisach miejscowych zakazuje rozpalania ognisk. Zapisy takie znajdziemy najczęściej w uchwałach w sprawie programów ochrony środowiska, programów ochrony powietrza i antysmogowych.

Kary za rozpalanie ogniska na działce ROD

A co grozi za rozpalenie ogniska na działce? Na szczęście regulamin ROD nie przewiduje kar za spalanie odpadów i resztek roślinnych na terenie ROD. Ale uporczywe spalanie na terenie działki w ROD może być jednak podstawą wypowiedzenia działkowcowi przez zarząd ROD umowy dzierżawy działkowej (art. 36 ust. 3 pkt. 1 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych). Nawet pomimo upomnienia.

Pamiętaj także, że za spalanie grożą kary wynikające m.in. z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy o odpadach i z kodeksu wykroczeń oraz odpowiedzialność odszkodowawcza określona w kodeksie cywilnym za immisje (związane z nieprzyjemnym zapachem i dymem zakłócającym korzystanie z sąsiednich nieruchomości).

Jak widzisz rozpalanie ogniska na działce to nie jest najlepszy pomysł, nawet jeśli nie grożą za niego kary finansowe od ROD. U mnie w mieście słynne są historie, gdy straż miejska zaczajała się w pobliżu działek, czekali aż pojawi się gdzieś dym, a następnie szukali działki i wręczali działkowcowi mandat. Osobiście nie mam problemu z gałęziami. Kompostuje, spalam w kozie w altance, rozdrabniam rozdrabniaczem i rozsypuję jako ściółka po rabatach. Jeśli masz taką możliwość – również polecam. Gałęzie to doskonały materiał ogrodowy, który można wykorzystać nie wiele sposobów.

Podobne wpisy