Fitoremediacja – co to jest?

Fitoremediacja

Z czym kojarzą Wam się rośliny? Dla wielu z nas oczywiste skojarzenie to pożywienie, produkcja tlenu, materiał budowlany, kwiaty, zioła itd. Rośliny chronią nas przed upałem, wiatrem, są niezastąpione w ekosystemach wodnych. Niektóre rośliny potrafią jednak o wiele więcej. Badania już wiele lat temu wykazały, że niektóre rośliny potrafią oczyszczać środowisko wokół siebie.

Drzewa i krzewy nie mają wyjścia. Muszą rosnąć i całe życie spędzić w jednym miejscu. Żyją tak od milionów lat. W związku z tym niejako ewolucyjnie nauczyły się przebywać w zatrutym środowisku. A dokładniej oczyszczać środowisko, w którym rosną. Rośliny po prostu nie miały wyjścia i nauczyły się trwać w ekstremalnych warunkach. Czy to termicznych czy chemicznych.

Fitoremediacja

Nasze rośliny mają wielkie możliwości. Potrafią niwelować metale ciężkie, szkodliwe związki organiczne i toksyczne. Wpływają na stan gleby, wód gruntowych, opadów i powietrza. Ta wyjątkowa cecha roślin to FITOREMEDIACJA.

Fitoremediacja wykorzystywana jest – a przynajmniej powinna – w miastach np. do zakładania parków, terenów zielonych czy skwerów.

Niektóre gatunki drzew i krzewów, czy pnączy potrafią doskonale radzić sobie z pyłami zawieszonymi. A to najgorszy rodzaj zanieczyszczenia powietrza. Są to cząsteczki, które mogą się utrzymywać nawet kilka dni i przedostać się do płuc i krwiobiegu wywołując różne schorzenia.

Niestety jeszcze długo nie pozbędziemy się problemu zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w okresie zimowym. Jedynym remedium jest fitoremediacja – czyli sadzenie drzew o dużych zdolnościach fitoremediacyjnych. Na pierwszym miejscu są lipy o liściach posiadających woskowe powierzchnie. Brzoza, topole, klony, wierzby. Świetne są też pnącza – szybko rosną, posiadają zdolności swoistych szczotek do oczyszczania powietrza. Nadają się jako uzupełnienie ogołoconych pni drzew z konarów.

Rośliny są inteligentne

Szkocki biochemik Anthony Trewavas twierdzi, że rośliny są inteligentnymi stworzeniami. W jaki sposób ocenia inteligencję roślin? Jej główne atrybuty to: zdolność do oceny warunków środowiska, podejmowanie planów na przyszłość, podbój terytorium i obrona przed wrogami. Badania wykazały, że rośliny odczuwają lęk, potrafią się ostrzegać przed zagrożeniem oraz pozytywnie reagują na dźwięki muzyki klasycznej. Są świadkami przeszłości i mogłyby opowiedzieć wiele ciekawych historii. Traktujmy świat roślin z należytym szacunkiem i uwagą. Często zapominamy, że piękno naszej planety Ziemi i nasze istnienie zawdzięczamy światu roślin.

Podobne wpisy