|

Gdzie ustawić beczki plastikowe na deszczówkę?

Decyzja o zakupie beczki plastikowej na deszczówkę to świetny pomysł. Wymaga jeszcze znalezienia odpowiedniego zbiornika, a potem zaplanowania dla niego optymalnej lokalizacji. Jakiej? Takiej, w której możliwe będzie zebranie jak największej ilości cieszy w krótkim czasie. Oprócz tego liczą się względy praktyczne – łatwy dostęp do zgromadzonej wody i swoboda poruszania się po ogrodzie. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące ustawiania beczek na deszczówkę.

Ustawienie beczki na deszczówkę i zachowanie odpowiednich odległości

Ustawienie beczki przeznaczonej do zbierania wody opadowej nie powinno być przypadkowe. Skupmy się na początek na odległościach, jakie należy zachować – ze względu na bezpieczeństwo i funkcjonalność.

W przypadku beczek wolnostojących naziemnych nie ma ściśle określonego i uzasadnionego dystansu, jaki powinien dzielić je np. od ogrodzenia, ściany budynku czy podziemnych instalacji. Dlatego tu należy sugerować się głównie własnymi spostrzeżeniami i obserwacjami. Jeżeli chcesz, aby wydajność zbierania wody opadowej była jak największa, nie licz wyłącznie na deszcz, który spada z nieba. Umieść beczkę pod dachem, przy rynnie, aby zgromadzona woda lejąca się jednym zwartym strumieniem szybko trafiła do docelowego miejsca zbiorów.

Byle nie w przejściu – beczka w ogrodzie a swoboda poruszania się

Pamiętaj, że ogród ma służyć przede wszystkim Tobie i Twoim bliskim. Unikaj zatem ustawiania beczek w tzw. przejściu, co wymusi omijanie ich i niepotrzebnie wydłuży odległości np. między tarasem, a warzywniakiem czy kwietnymi rabatami. Z pozoru jest to błahe, jednak w szerszej perspektywie może powodować irytację. Nie po to projektuje się piękne, funkcjonalne ogrody z podziałem na strefy, aby trzeba było przemieszczać się po nich slalomem.

Beczka z wodą w miejscu łatwo dostępnym

Beczka na wodę powinna stanąć w miejscu łatwo dostępnym, do którego zawsze łatwo dojdziesz, aby zaczerpnąć wody do konewki. Warto wybrać taką lokalizację, która pozwoli także na dojście do beczki, gdy będzie potrzeba jej wyczyszczenia czy zakonserwowania. To zdarza się dość często z uwagi na to, że jest ona wyeksponowana na działanie różnych czynników atmosferycznych, w tym wilgoci i słońca, od którego może płowieć plastik.

Stabilność przede wszystkim – beczki na płaskim terenie

Choć raczej jest to logiczne, to przypominamy o umieszczeniu beczek na terenach płaskich, które zapewniają beczkom pustym i napełnionym wodą stabilizację. Oczyść miejsce, w którym docelowo stanie zbiornik, pozbywając się korzeni czy kamyków. Jeśli na działce jest spadek, nadsyp go lub wykop część gruntu, robiąc półkę.

Wreszcie – estetyka

Wkomponuj beczkę w wystrój ogrodu tak, aby prezentowała się schludnie i elastycznie. Niekoniecznie musi ona stać w centralny miejscu na działce i koncentrować na sobie całą uwagę. Ładnie wygląda np. zabudowana czy zasłonięta kurtyną z wiszących pnączy.

Podobne wpisy