|

Jak radzić sobie z mszycami i mączlikami

Jak radzić sobie z mszycami

Z tego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie z mszycami i kiedy pozwolić naturze samej się z nimi uporać.

Mszyce i mączliki to maleńkie robaki wysysające soki. Mogą pojawić się na większości roślin, szczególnie na miękkich częściach młodych roślin. Szacuje się, że Polsce występuje nawet 800 gatunków mszyc, różniących się kolorem od zielonego i czarnego do żółtego, brązowego i pomarańczowego oraz wielkością od 1 mm do 7 mm długości.

Mszyce potrzebują ciepła, aby się rozwijać, więc w ogrodzie ogranicza to ich cykl życia do wiosny i lata. Jednak w domu, szklarni lub oranżerii mączliki mogą wystąpić o każdej porze roku. 

Wiele rodzajów mszyc żeruje tylko na określonych roślinach, więc inwazja na jedną roślinę nie musi koniecznie oznaczać, że wpłynie to na wszystkie uprawiane rośliny. Zatem jak radzić sobie z mszycami?

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Dlaczego mszyce stanowią problem?

Mszyce i mączliki są naturalną częścią ekosystemu ogrodowego i ważnym źródłem pożywienia dla wielu gatunków ptaków, w tym wróbli domowych. Stanowią problem tylko wtedy, gdy występują w dużych ilościach. Duże plagi mogą osłabić rośliny i spowodować zwijanie się lub zniekształcenie liści. Może to czasami ostatecznie zabić roślinę, zwłaszcza młodą. Niektóre gatunki mszyc przenoszą choroby wirusowe między roślinami – istnieje wiele wirusów, które powodują szereg objawów. Mogą pojawić się plamiste, prążkowane lub zniekształcone liście oraz słaby wzrost. Porażenia wirusowego nie da się wyleczyć, dlatego zakażone rośliny należy zniszczyć. Dodatkowym problemem powodowanym przez mączliki i mszyce jest wydzielana przez nie lepka substancja, zwana spadzią, w której może zasiedlić się czarna pleśń, która zatrzymuje fotosyntezę liści i hamuje wzrost roślin.

Co powinienem zrobić, jeśli zauważę mszyce?

Niewielka liczba mszyc na roślinie ogrodowej rzadko stanowi problem. Ptaki szybko je odkryją i nakarmią nimi młode. Jednakże na grządce warzywnej, gdzie możesz uprawiać obok siebie wiele egzemplarzy tej samej rośliny, lub w pomieszczeniu, gdzie nie ma naturalnych drapieżników, musisz działać szybko. 

Jeśli owadów nie jest dużo, często wystarczy ręcznie je usunąć. Bądź czujny na wczesne znaki ostrzegawcze i dokładnie sprawdzaj rośliny – mączliki i mszyce mogą być trudne do wykrycia, ponieważ gniazdują w stawach liściowych i na spodniej stronie liści, a często pierwszym sygnałem ostrzegawczym u roślin domowych i szklarniowych jest lepka spadź na liściach poniżej klastra początkowego. Mrówki biegające po łodygach roślin to kolejny znak rozpoznawczy na pojawienie się mączlików w szklarni i mszyc w ogrodzie, ponieważ niektóre mrówki „hodują” mszyce i żywią się ich słodką spadzią.

Zachęcanie dzikich zwierząt do zwalczania mszyc

Jak radzić sobie z mszycami i mączlikami? Najlepiej zawrzeć kilka sojuszy. Wiele gatunków zwierząt żywi się mszycami i mączlikami i traktuje je jako ważne źródło pożywienia. Do drapieżników polujących na mszyce zaliczają się ptaki, biedronki, bzygowate, koronkoskrzydłe i skorki. Biedronki, bzygowce i koronkoskrzydłe składają jaja na roślinach zaatakowanych przez mszyce i mączliki, a ich młode larwy zjadają je w zdumiewającym tempie – uważa się, że jedna biedronka może w ciągu swojego życia zjeść kilkaset mszyc. Osy są również żarłocznymi miłośnikami mszyc, więc zamiast zwalczać osy, zostaw je w spokoju, aby mieć sojuszników w walce z mszycami.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Jak radzić sobie z mszycami i mączlikami bez środków chemicznych

Najpewniej zanim Ty znajdziesz mączlika lub mszyce na swoich roślinach ogrodowych, drapieżniki zrobią to szybciej. Należy więc pamiętać, że usuwanie mszyc prawdopodobnie zabije pożyteczne owady, takie jak biedronki. Naturalni wrogowie mszyc i mączlików nie występują w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego tam będziesz musiał samodzielnie kontrolować mszyce. Jak radzić sobie z mszycami i mączlikami bez środków chemicznych:

  • Szkodniki zmyć z rośliny strumieniem wody z węża
  • Małe inwazje należy usuwać ręcznie
  • Stosuj ochronę biologiczną, która polega na kupowaniu żywych larw drapieżników do ogrodu lub szklarni, aby uporać się z mszycami

Jak naturalnie odstraszyć mszyce

  • Rośliny o ostrym zapachu, takie jak szałwia, cebula, czosnek i nasturcja, uprawiane obok wrażliwych roślin, mogą pomóc odstraszyć mszyce.
  • Twórz siedliska, aby zaprosić ptaki i inne drapieżniki do swojego ogrodu
  • Raz lub dwa razy w roku należy dokładnie oczyścić szklarnie i ogrody zimowe. Usuń wszystkie rośliny i śmieci, takie jak opadłe liście; umyj powierzchnie; unikaj przechowywania doniczek i innych przedmiotów razem z roślinami (są kryjówką dla szkodników) i odkażaj konstrukcje szklarni środkiem nie zawierającym środków chemicznych

Stosowanie oprysków do zwalczania mszyc

W sklepach dostępna jest szeroka gama produktów bez środków chemicznych (czyli organicznych), opartych na produktach syntetycznych oraz środków chemicznych (insektycydy).

  • Organiczne (nie chemiczne) spreje produkowane są na bazie ekstraktów roślinnych lub olejków roślinnych. Aby zadziałały, należy nim spryskać bezpośrednio mszyce. Często utrzymują się one tylko przez krótki czas, dlatego może zaistnieć potrzeba ich ponownego zastosowania.
  • Produkty na bazie środków powierzchniowo czynnych lub kwasów tłuszczowych mają mniej szkodliwych skutków niż chemiczne pestycydy
  • Spreje chemiczne oparte są na syntetycznych pyretroidach. Należy unikać stosowania aerozoli zawierających neonikotynoidy ze względu na ich szkodliwy wpływ na pszczoły
  • Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami i nie opryskuj kwitnących roślin, ponieważ istnieje ryzyko śmierci pożytecznych owadów, pszczół i innych pożytecznych owadów. Opryski należy stosować późnym wieczorem, kiedy owady są mniej aktywne

Podobne wpisy