Wykorzystanie chwastów w ogrodzie

W oczach działkowca, chwasty to wszystkie rośliny, które pojawiają się spontanicznie i rywalizują z naszymi uprawami. Tymczasem większość chwastów jest bardzo pożyteczna. Wykorzystanie chwastów w ogrodzie jest różnorodne.

Odwiedź nasze media:

Ich obecność często prowadzi do obniżenia jakości i wielkości plonów. Może także przyczyniać się do pojawienia się chorób i szkodników. Niemniej jednak, chwasty mają również pożyteczne i zdrowotne właściwości, dlatego zachęcam do poznania i spożywania “chwastów”.

Poprzez odpowiednie przygotowanie wyciągów, naparów, gnojówek czy wywarów z łodyg, liści i korzeni chwastów:

  • możemy ograniczyć występowanie chorób i szkodników w naszych ogrodach,
  • kompostując chwasty, możemy uzyskać doskonałą ziemię kompostową, znaną jako “złoto ogrodnika”,
  • możemy wykorzystać je w kuchni w celach dietetyczno-leczniczych.

Nasz ogród jest bogatym źródłem najzdrowszych i najtańszych substancji dietetycznych w naszej kuchni. W obecnych czasach warto poznać i wykorzystać jadalne i lecznicze właściwości chwastów. Wiosenne chwasty “działkowe” od wieków były wykorzystywane w różnego rodzaju kuracjach oczyszczających i odmładzających.

Wykorzystanie chwastów w kuchni

Chwasty posiadają ogromne wartości lecznicze oraz znaczące walory zapachowe i smakowe. Regularne spożywanie ich w niewielkich ilościach może poprawić przemianę materii, pomóc w usuwaniu toksycznych “wolnych rodników” oraz zróżnicować smak potraw. Ważne jest jednak:

  • zbieranie tylko tych gatunków chwastów, które dobrze znamy,
  • przechowywanie świeżo zebranych surowych roślin przez 24 godziny,
  • zbieranie chwastów z ekologicznie czystych miejsc, gdzie nie stosowano środków chemicznych.

Przykłady jadalnych chwastów, które regularnie wykorzystuję w herbatkach, naparach, koktajlach, sałatkach i zupach, to m.in. babka (zwyczajna, lancetowata), lebiodka pospolita (oregano), perz właściwy, mniszek pospolity, skrzyp polny, szczawik zajęczy, krwawnik pospolity, pokrzywa zwyczajna czy portulaka.

Podobne wpisy