||

Uwaga na mumie w ogrodzie

mumie w ogrodzie

Choć mumie kojarzą nam się przede wszystkim ze słonecznym i ciepłym Egiptem, to w naszych ogrodach najbardziej widoczne stają się właśnie teraz. I stanowią bardzo poważny problem, którym koniecznie trzeba zająć się zimą. Czym są mumie w ogrodzie? Mumie to owoce, które nie spadły z drzewa, zepsuły się, zgniły, a następnie zaschnęły. Mumie w ogrodzie spotkamy więc na drzewach owocowych, a szczególnie na jabłoni i śliwie.

Jakie jest zagrożenie stwarzają mumie w ogrodzie?

Mumie w ogrodzie są źródłem rozprzestrzeniania się groźnych chorób: brunatnej zgnilizny drzew pestkowych lub ziarnkowych. Jeśli pozostawimy mumie na drzewach, istnieje spora szansa, że przyszłoroczne plony będą znacznie silniej porażone chorobą. Drzewo będzie chorowało już od samego początku wegetacji, a choroba będzie atakować już pędy kwiatowe.

Co należy robić?

Metoda na mumie jest jedna – trzeba je po prostu ręcznie usunąć z drzew, a następnie głęboko zakopać. To bardzo ważne. Nie wystarczy potrząsnąć drzewem, aby mumie spadły z gałęzi. Usuwając mumie z drzew, musimy też wyzbierać wszystkie mumie leżące już pod drzewami. Stanowią one takie samo zagrożenie jak mumie pozostające na drzewach.

W grudniu, a nawet w listopadzie, warto więc połączyć spacer po ogrodzie z profilaktyczną kontrolą stanu drzew pod kontem mumii. W ten prosty sposób możemy ochronić nasze drzewa owocowe przed chorobami bez konieczności stosowania preparatów chemicznych.

Podobne wpisy