Jesienne nawożenie roślin

Jesienne nawożenie roślin

Jesienne nawożenie roślin to jeden najważniejszych zabiegów, jaki należy przeprowadzić w ogrodzie przed nadejściem zimy. Jesień to dla roślin czas, w którym skupiają się na przygotowaniu do spoczynku zimowego. W tym okresie rośliny mają zwiększone zapotrzebowanie na niektóre składniki mineralne. To bardzo ważne. Nie chodzi o to, aby rośliny przed zimą po prostu nawieźć, ale zasilić je odpowiednimi składnikami.

Dlaczego jesienne nawożenie roślin jest tak ważne?

Mniej więcej we wrześniu większość roślin kończy roczny przyrost. Oznacza to, że nie potrzebują już więcej azotu. Zbyt długie nawożenie roślin azotem spowoduje, że pędy roślin nie zdążą zdrewnieć. A to sprawi, że będą bardziej wrażliwe na przemarzanie. W tym okresie powinniśmy więc stosować nawozy, które nie zawierają azotu. Jesienne nawożenie roślin oznacza przede wszystkim dostarczanie większych ilości potasu i fosforu. Te dwa składniki wspierają drewnienie pędów oraz wzmacniają system korzeniowy.

Jakie nawozy stosować jesienią?

W sklepach bez problemu znajdziemy dedykowane nawozy jesienne przeznaczone dla konkretnych roślin. Mamy na przykład specjalne jesienne nawozy do iglaków, rododendronów, czy trawników. Najprościej więc kupić dedykowany nawóz do konkretnych roślin. A jeśli masz ich bardzo dużo, to oczywiście standardowy nawóz jesienny do roślin też wystarczy.

Których roślin nie nawozimy?

Cały czas podkreślam, jak ważne jest jesienne nawożenie roślin, ale od tej zasady jest pewien wyjątek. Dość ryzykowne może okazać się nawożenie roślin, które posadziliśmy jesienią. Zwłaszcza tych z gołym korzeniem. Uszkodzony przy przesadzaniu system korzeniowy musi najpierw odpowiednio się zregenerować, aby mógł właściwie przyswoić składniki mineralne. Podsypywanie nawozami takich roślin może im tylko zaszkodzić, niszcząc osłabiony system korzeniowy. Pierwsze nawożenie przeprowadzamy dopiero wiosną przeszłego roku.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Podobne wpisy