|

Nasionnica trześniówka – jak chronić czereśnie i wiśnie?

Nasionnica trześniówka - jak chronić czereśnie i wiśnie

Nasionnica trześniówka to zmora każdego ogrodnika, który uprawia czereśnie i wiśnie. Jest to niepodważalnie najgroźniejszy szkodnik czereśni i wiśni. Dobitnej wskazuje na to angielska nazwa tego owada – cherry fruit fly – mucha czereśniówka. Nasionnica trześniówka pojawiają się w naszym ogrodzie mniej więcej na przełomie maja i czerwca. Gdy tylko wypatrzymy choćby jednego owada, musimy od razu przystąpić do zwalczania tego szkodnika.

Nasionnica trześniówka – jak ją rozpoznać?

Nasionnica trześniówka jest trochę podobna do zwykłej muchy. Ma przezroczyste skrzydła z ciemnymi, poprzecznymi paskami. Na tułowiu, między skrzydłami, ma charakterystyczną żółtą tarczkę. Nasionnica trześniówka to bardzo mały owad. Osiąga do 4-5 mm długości.

Nasionnica trześniówka - jak chronić czereśnie i wiśnie

Samice nasionnicy trześniówki składają jedno jajo do jednego owocu. Można pomyśleć, że w takim razie to nie problem. Owszem, jedno jajo do jednego owocu, ale tych jaj może złożyć nawet 250… w 250 owocach. Jak widzisz, straty spowodowane przez tego szkodnika mogą być naprawdę spore. Owoce na których złożone są jaja oznaczone są feromonem. W ten sposób nasionnica trześniówka wiem, który owoc jest już “zamieszkały” przez jej przyszłe potomstwo!

Po około 10-14 dniach z jaj wykluwają się białe larwy o długości około 4 mm. Larwa powoli wyjada miąższ i zanieczyszcza wnętrza owocu swoimi odchodami. Niestety odróżnienie owoców zaatakowanych przez tego szkodnika od tych zdrowych jest bardzo trudne. W miejscu złożenia jaja widoczne jest lekkie wklęśnięcie na skórce, ale równie dobrze może to być wklęśnięcie wynikające z budowy owocu.

Zwalczanie

Nasionnica trześniówka jest bardzo pospolitym szkodnikiem. Najbardziej narażone na atak są późno dojrzewające odmiany wiśni i czereśni. Aby pozbyć się tego szkodnika, owocujące drzewka należy dokładnie opryskać 7-8 dni po wylocie pierwszych nasionnic z gleby. Zabieg należy powtórzyć po około 2 tygodniach. Najczęściej terminy oprysków przypadają na koniec pierwszej i trzecią dekadę czerwca.

Jeśli nie jesteś pewien, czy w swoim sadzie masz do czynienia z tym szkodnikiem, możesz rozmieścić na drzewach tabliczki lepowe. Sprawdzaj je regularnie co 2-3 dni. Gdy stwierdzisz obecność nasionnicy, konieczne jest sięgnięcie po środki chemiczne. Może to być na przykład Calypso 480 SC lub Mospilan 20 SP.

Powodzenia w walce z tym szkodnikiem!

Podobne wpisy