|

Kiedy i dlaczego warto siać poplon i co siać na poplon?

Co to właściwie jest poplon? Jak sama nazwa wskazuje jest to coś, co jest po plonie. A więc coś, co zastępuje rośliny po tym, gdy je zebraliśmy z grządki. Wielu ogrodników zdaje sobie sprawę z istoty poplonu jako praktyki związanej z utrzymaniem zdrowej i żyznej gleby. Ale dlaczego i kiedy warto siać poplon, i jakie rośliny najlepiej wybrać? Oto kilka wskazówek dotyczących tej korzystnej praktyki ogrodniczej.

Dlaczego warto siać poplon?

Gleba jest skarbem ogrodu, a zadaniem ogrodnika jest dbać o jej zdrowie. Po zebraniu plonów, szczególnie ważne jest utrzymanie gleby w dobrej kondycji. Bez roślin, gleba szybko wysycha pod wpływem słońca i wiatru, stając się bardziej zbitą po opadach deszczu. Siew poplonu jest kluczowy, ponieważ pełni on rolę w ochronie gleby przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Kiedy i jakie rośliny siać na poplon?

Siew poplonu można rozpocząć w październiku. Warto jednak pamiętać, że celem nie jest osiągnięcie dużej masy liści czy kwitnienia. Kluczową rolę pełni system korzeniowy oraz osłonięcie wierzchniej warstwy gleby przed słońcem.

Rośliny poplonowe

  • Gorczyca – Gorczyca to doskonały wybór, gdy zależy nam na szybkim kiełkowaniu i odkażeniu gleby. Jej substancje wspomagają zwalczanie nicieni i drutowców. Unikajmy jednak miejsc, gdzie planujemy uprawiać warzywa kapustne.
  • Łubin – Łubin wzbogaca glebę w azot, co przynosi korzyści kolejnym uprawom. Niech jednak nie rośnie tam, gdzie planujemy uprawę warzyw strączkowych.
  • Facelia – Facelia jest niezwykle odporna na przesuszenie i głęboko się korzeni. Idealnie sprawdza się na luźnych, piaszczystych glebach, przenosząc bliżej powierzchni składniki pokarmowe.
  • Gryka – Gryka zawiera substancje toksyczne dla pędraków i skutecznie zwalcza chwasty, w tym perz. Dodatkowo, gryka po zimie powinna się rozłożyć, wspomagając strukturę gleby.

Co dalej z roślinami poplonowymi?

Wymienione rośliny można pozostawić na zimę, a wiosną oczyścić grządki bez konieczności ich przekopywania. Rośliny te są wrażliwe na mróz i powinny się zimą rozłożyć, jednak w przypadku znacznego wzrostu, można je ściąć przed opadami śniegu.

Co jeszcze można zrobić?

Jeśli pragniemy, aby gleba była zazieleniona nawet zimą, warto wysiać żyto lub owies. Te rośliny jesienią dodatkowo ochronią glebę, a wiosną można je płytko przekopać, dostarczając naturalny nawóz.

Podsumowanie

Siew poplonu to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie gleby i przygotowywaniu jej do kolejnych upraw. Dzięki zrozumieniu, dlaczego warto siać poplon, kiedy to robić, oraz jakie rośliny wybrać, możemy cieszyć się żyzną glebą i zdrowymi plonami.

Podobne wpisy