Przebiśniegi – kiedy sadzić, kiedy kwitną?

Przebiśniegi to jedne z pierwszych kwiatów, które pojawiają się w naszych ogrodach po zimie. Wraz z kwitnącą o tej porze leszczyną i pierwszymi motylami, są zapowiedzią nadchodzącej wiosny. Dowiedz się wszystkiego o przebiśniegach – kiedy sadzić, kiedy kwitną i jak je pielęgnować, aby przez wiele lat cieszyć się tymi uroczymi, wiosennymi kwiatami.

Odwiedź nasze media:

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), bo tak brzmi właściwa nazwa tych kwiatów, swoje naturalne stanowiska ma na południu naszego kraju. Najczęściej spotykany jest w górach, na wyżynach i na Dolnym Śląsku. Znajdziemy je także na Podlasiu i w Wielkopolsce, ale zdecydowanie rzadziej. Przebiśniegi objęte są częściową ochroną gatunkową i wpisane są nawet do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin Zagrożonych Wyginięciem. Pełną listę roślin chronionych w Polsce znajdziesz tutaj.

Przebiśniegi – co warto wiedzieć

pierwsze wiosenne kwiaty

Znanych jest ponad tysiąc odmian przebiśniegów! Przebiśniegi preferują bliskie sąsiedztwo drzew i krzewów. W ten sposób cebulki przebiśniegów są chronione przed przesuszeniem latem. Śnieżyczki najlepiej rosną bowiem w wilgotnej, żyznej i lekkiej glebie o odczynie obojętnym. Dobrze prezentują się wśród tulipanów, śnieżyc i ranników. Śnieżyczka przebiśnieg jest rośliną trującą, dlatego podczas wiosennych spacerów pilnujmy, aby dzieci ich nie zrywały.

Przebiśniegi – kiedy sadzić i jak sadzić?

Przed posadzeniem cebulek – czy to własnych czy zakupionych, koniecznie trzeba sprawdzić czy nie są zasuszone. Zbyt przesuszone cebulki zamiast wyrosnąć, po prostu się rozłożą. Cebule najlepiej posadzić zaraz po zakupie. Przebiśniegi jako kwiaty cebulowe kwitnące wiosną, sadzimy od czerwca do września na głębokość około 10 cm.

Warto je posadzić w koszyczkach, jak tulipany. Dzięki takiemu sadzeniu chronimy cebulki przed zjedzeniem przez szkodniki. Po posadzeniu nie podlewamy przebiśniegów ani ich nie nawozimy. Pierwsze nawożenie posadzonych cebulek wykonujemy w październiku, a kolejne mniej więcej w marcu.

Przebiśniegi – kiedy kwitną?

Przebiśniegi kwitną od lutego do kwietnia. To, kiedy zaczną się pojawiać, uzależnione jest przede wszystkim od pogody. Im cieplej na przedwiośniu, tym szybciej pojawią się kwiaty. Co trzy lata śnieżyczki trzeba przesadzać w inne miejsce. W ten sposób zapewnimy ich obfite kwitnięcie. Delikatnie wykopujemy bryłę z cebulkami i przenosimy na nowe stanowisko.

Często śnieżyczki same wędrują po ogrodzie. No prawie same. Ich nasiona roznoszą mrówki i wiatr. Z kolei małe cebulki przybyszowe, które tworzą się przy matecznej, mogą być roznoszone przez nornice. Dlaczego mrówki rozsiewają śnieżyczki? Na nasionach przebiśniegów znajdują się wyrostki tłuszczowo-białkowe, tzw. ciało mrówcze, które jest przysmakiem mrówek. Mrówki zbierając nasiona do mrowiska, często gubią je i w ten sposób rozsiewają się przebiśniegi. Śnieżyczki kiełkują w tym samym roku, ale zakwitają dopiero po sześciu latach.

Dlaczego warto sadzić przebiśniegi? Przebiśniegi są niezwykle cenne, ponieważ kwitną wcześnie, zapewniając pożywienie pierwszym pszczołom i innym owadom zapylającym.

Przebiśniegi nie należą do wrażliwych kwiatów, a ich uprawa jest niezwykle prosta, więc jest to doskonała propozycja dla początkujących ogrodników. 

Czytaj także:

Najwcześniej kwitnące kwiaty w ogrodzie

Podobne wpisy