|

Wiosenne nawożenie roślin

Początek wegetacji jest u roślin okresem bardzo dużego zapotrzebowania na składniki pokarmowe. W okresie najbardziej intensywnego rozwoju młodych pędów i liści, roślina potrzebuje najwięcej substancji odżywczych. Właśnie dlatego wiosenne nawożenie roślin jest tak ważnym zabiegiem.

Wiosenne nawożenie roślin – przede wszystkim organicznie

Podstawą nawożenia roślin zawsze powinny być nawozy organiczne. Przede wszystkim dlatego, że dostarczają wszystkich niezbędnych do życia roślin składników pokarmowych i poprawiają strukturę gleby. Regularne stosowanie takich nawozów organicznych jak np. obornik kurzy zwiększa zawartość części próchnicznych w naszej glebie. Obok obornika najlepszym, a zarazem najtańszym nawozem organicznym jest kompost.

Korzyści płynące z wytwarzania kompostu oraz możliwości jego wykorzystywania w ogrodzie są ogromne. Kompostowanie nie tylko zapewni nam czarne złoto, które możemy wykorzystać, ale jest także działaniem zwyczajnie proekologicznym. Wszelka materia organiczna – nie tylko ta pochodząca z działki czy ogrodu, ale także resztki z kuchni, zamiast trafić do śmietnika, zasilają glebę. W ten sposób wracają do obiegu i włączają się w cykl przemiany.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Jeśli do tej pory nie wyposażyliśmy naszego ogrodu w kompostownik, to najwyższa pora to zrobić. Dziś to tym bardziej korzystne, ponieważ wiele gmin oferuje niższą opłatę za wywóz śmieci, jeśli kompostujemy materię organiczną. Jeśli zaś masz działkę ROD, to wyposażenie działki w kompostownik to obowiązek.

Pamiętaj, aby umieścić kompostownik w odpowiednim miejscu. Kompost powinien być składowany w lekko zacienionym miejscu. Zgodnie z §105 regulaminu ROD odległość kompostownika od granicy działki powinna wynosić co najmniej 1 m.

Ziemię z kompostownika możemy wykorzystywać do ściółkowania grządek, podczas sadzenia drzew i krzewów lub po prostu można ją wymieszać z glebą.

Wiosenne nawożenie roślin – nawozy mineralne

Oprócz nawozów organicznych, które powoli udostępniają zawarte w nich związki odżywcze, do wiosennego nawożenia roślin można wykorzystywać także nawozy mineralne. Nawozy mineralne w krótkim czasie uwalniają wszystkie potrzebne roślinom składniki odżywcze. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, a ogrodnikiem amatorem, lepiej sięgnij po nawozy wieloskładnikowe. Takie nawozy zasilają glebę w życiodajne pierwiastki w odpowiednich proporcjach. Zawierają co najmniej dwa z podstawowych składników pokarmowych, którymi są: N – azot, P- fosfor, K- potas i Mg – magnez.

W przypadku stosowania nawozów jednoskładnikowych, istnieje ryzyko przenawożenia. Pamiętaj, że nadmiar jednego składnika, jest także niedobry dla roślin. A przenawożenie może mieć równie złe skutki, jak brak składników.

Większość nawozów wieloskładnikowych zawiera również komplet makro- i mikroelementów. Dzięki bogatemu składowi chemicznemu, wiosenne nawożenie roślin przy pomocy tych nawozów zmniejsza liczbę zabiegów, które będziemy musieli wykonać później.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Rodzaje nawozów mineralnych

Wśród nawozów mineralnych rozróżniamy nawozy wieloskładnikowe kompleksowe i mieszane. Różnią się one metodą wytwarzania. Nawozy kompleksowe wytwarzane są w wyniku reakcji chemicznej, która „zespala” w jednej granulce wszystkie związki. Przykładowe nawozy kompleksowe to: fosforan amonu, fosforan monopotasowy i saletra potasowa.

Z kolei nawozy mieszane, jak sama nazwa wskazuje, powstają przez zmieszanie komponentów. Przykładowe nawozy mieszane to: Azofoska i Polifoska. Azofoska jest nawozem uniwersalnym, który nadaje się dla większości roślin uprawnych. Ponieważ nie zawiera w swoim składzie jonów wapniowych, Asofoskę można stosować także pod rośliny kwasolubne. Nawóz zawsze mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. W ten sposób zawarty w nawozie azot, zamiast do atmosfery, uwolni się do gleby i będzie dostępny dla roślin.

Nawozy specjalistyczne

Jeśli szczególnie zależy ci na uprawie konkretnych roślin, np. drzew, kwiatów czy warzyw, możesz rozważyć zastosowanie nawozów specjalistycznych. Skład takich nawozów został opracowany dla określonych grup roślin, a nawet dla poszczególnych gatunków. Wśród nawozów specjalistycznych mamy całą gamę produktów do nawożenia: iglaków, trawnika, rododendronów, żurawiny, borówki, róż, czy truskawek. Na opakowaniu wszystkich nawozów znajdują się konkretne zalecenia co
do terminów oraz ilości stosowania. Pamiętajmy, aby zawsze przestrzegać informacji zamieszczonych na etykiecie.

Wiosenne nawożenie roślin to zabieg, którego naprawdę nie chcesz pominąć. Rośliny na pewno ci się za to odwdzięczą.

Podobne wpisy