Przygotowanie miejsca i sadzenie mieczyków
Mieczyki należą do jednych z najpiękniejszych kwiatów. Osobiście uwielbiam ich różnorodność i kształty. Na szczęście to bardzo rozpowszechnione rośliny ozdobne i często można je spotkać w ogrodach i na naszych działkach. Zbliża się termin sadzenia mieczyków. W tym artykule opisujemy wszystko, co musisz wiedzieć na temat tego, jak wygląda przygotowanie miejsca i sadzenie mieczyków.
Przygotowanie miejsca i sadzenie mieczyków
Zanim zabierzemy się za sadzenie mieczyków, musimy przygotować miejsce. Rabata powinna być przekopana i oczyszczona z chwastów. Przed przekopaniem lub po przekopaniu warto rozsiać nawozy wieloskładnikowe lub dodać do gleby kompost. Przekopaną glebę zagrabiamy i czekamy teraz na odpowiednie warunki do sadzenia mieczyków.
Przed sadzeniem bulwy powinny być zaprawione przeciwko grzybom chorobotwórczym, np. Kaptanem zaw. 50 WP.
Bulwy mieczyków sadzi się od drugiej połowy kwietnia do połowy maja. Wszystko zależy od temperatury. W każdym regionie Polskie będzie to inny termin. Warto z sadzeniem poczekać, aż gleba ogrzeje się do temperatury około 8-10° C. Gdy warunki pogodowe będą odpowiednie, wysadzamy bulwy mieczyków. Zagłębiamy je w ziemi w zależności od ich wielkości na 6-10 cm.
Przygotowanie miejsca i sadzenie mieczyków
Po posadzeniu bulw – do czasu aż minie zagrożenie wystąpienia wiosennych przymrozków, rabatę z mieczykami możemy okryć agrowłókniną lub ściółkować korą.
Ponieważ mieczyki wyrastają dość wysoko i wydają duże i ciężkie kwiatostany, a mają stosunkowo słaby system korzeniowy, warto je podpierać. Można na przykład przywiązywać mieczyki do palików.
Z mieczykami jest tak, że lubią się dzielić i gdy jesienią je wykopujemy, mamy dużo nowych, małych cebulek. Małe cebulki nie zakwitną od razu, ale nie warto ich wyrzucać.
Drobne cebulki wysiewamy w odrębnym miejscu. Jesienią wykopujemy je, czyścimy i przechowujemy do kolejnego sezonu. W następnym roku ukwiecą naszą działkę.