|

Najlepsze kwiaty dla trzmieli

Najlepsze kwiaty dla trzmieli

Trzmiele to niezwykle pożyteczne owady w ogrodzie. Są niezawodnymi zapylaczami, które potrafią o wiele więcej niż ci się wydaje. Trzmiele poznasz z tego artykułu. A jak zachęcić trzmiele do odwiedzania naszego ogrodu? Trzmiele przyciągniesz do swojego ogrodu hodując rośliny bogate w pyłek i nektar. Poznaj najlepsze kwiaty dla trzmieli.

Podobnie jak pszczoły miodne, trzmiele odwiedzają kwiaty , aby zebrać pyłek i nektar, który następnie zabiorą do swoich rodzin i nakarmią rozwijające się larwy.

W Polsce występuje 30 gatunków trzmieli, z tego 12-15 w terenach rolniczych. Można je odróżnić od pszczół miodnych po ich stosunkowo grubych, futrzanych ciałach w porównaniu z mniejszym, szczuplejszym wyglądem pszczół miodnych.

Poznaj trzmiele:

Sprawdź, jak zaprosić do ogrodu inne owady:

Trzmiele nie wytwarzają miodu, który jest wykorzystywany przez pszczoły miodne do utrzymania rodziny przy życiu przez zimę. Zamiast tego co roku giną kolonie trzmieli, które mniejsze niż pszczół miodnych, a wiosną nowe gniazda zakładają królowe, które zimowały. Nowo powstałe królowe żywią się nektarem, który zwiększa ich poziom energii, a następnie znajdują odpowiednie miejsce na gniazdo, na przykład pod szopą, w starej dziurze lub norze. Po wybraniu miejsca na gniazdo, zacznie zbierać pyłek i nektar, aby nakarmić swoje pierwsze larwy po wykluciu.

Najlepsze kwiaty dla trzmieli

Jeśli chodzi o preferencje dotyczące kwiatów, przekonasz się, że różne kwiaty przyciągają różne gatunki. Niektóre trzmiele są duże, a inne małe i mają stosunkowo krótkie języki, dlatego wybierają większe kwiaty i łatwo dostępne. Ciekawą publikację na temat trzmieli znajdziesz tutaj.

Rozmaryn

Rozmaryn świetnie nadaje się do gorących i suchych miejsc w ogrodzie, a oprócz tego, że kwiaty są magnesem dla trzmieli i innych zapylaczy, będziesz mieć świeży rozmaryn, którego możesz używać przez cały rok.

Ogórecznik

Żywoniebieskie kwiaty ogórecznika wytwarzają mnóstwo nektaru, przyciągając zapylacze, takie jak trzmiele i pszczoły miodne. Jako bonus, ogórecznik jest bardzo łatwy w uprawie, wymaga jedynie miejsca w pełnym słońcu lub pstrokatym cieniu, w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie. Jadalne kwiaty można wykorzystać do dekoracji napojów i sałatek.

Gwiazdnik

Gwiazdniki mają szerokie główki kwiatowe wypełnione małymi kwiatami, które stanowią lądowisko dla trzmieli. Są popularne wśród wielu gatunków trzmieli.

Naparstnice

Duże gatunki trzmieli uwielbiają naparstnice. Często można dostrzec jak wspinają się na rurowate kwiaty naparstnicy, aby dotrzeć do znajdującego się w nich nektaru.

Przegorzan

Przegorzany mają piękne, idealnie kuliste główki kwiatowe w stalowych błękitach i fioletach. Podobnie jak w przypadku gwiazdnika, kwiaty są ściśle ze sobą połączone, co oznacza, że ​​trzmiele mają dostęp do wielu kwiatów bez konieczności wydatkowania dużej ilości energii.

Lawenda

Lawenda jest nie tylko dobra dla trzmieli, ale także przyciąga motyle i pszczoły miodne, dlatego jest to wszechstronna roślina do uprawy dla dzikich przyjaciół.

Dalie

Jeśli chcesz przyciągnąć trzmiele, posadź dalie. Istnieje wiele odmian dalii do uprawy, w różnych wzorach i kolorach. Więcej o daliach dowiesz się z tego artykułu.

Oregano

Oregano to aromatyczne zioło o jasnoróżowych kwiatach, które przyciągają wszelkiego rodzaju zapylacze, w tym trzmiele. Dodatkowo masz mnóstwo darmowej przyprawy do kuchni. Ja od wielu lat nie kupuję oregano, mam własne. I wręcz mam go nadmiar. Sprawdź jak suszyć własne zioła.

Ważne! Niektóre gatunki trzmieli pojawiają się w ogrodzie wcześniej niż inne, czasami już w lutym, dlatego ważne jest, aby ogrodnicy dostarczali dużo roślin wcześnie kwitnących, takich jak ciemierniki, czy wrzosy. Jeśli zdarzy Ci się natrafić na gniazdo trzmieli na kompostowniku, zostaw je w spokoju i jeśli to możliwe, nie przeszkadzaj – gniazdo nie będzie tam wiecznie. Jeśli nie chcesz, aby trzmiele ponownie zakładały tam gniazda, możesz po obumarciu gniazda zatkać otwór wejściowy.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Podobne wpisy