Jak przeciwdziałać wiosennej suszy?
Niestety w wielu regionach Polski coraz częściej występują okresy suszy. Dotyczy to także wiosny, czyli okresu, w którym teoretycznie gleba powinna być bardzo zasobna w wodę po zimie. Powodem takiego stanu rzeczy jest zarówno mała pokrywa śnieżna zimą, jak i brak opadów na przedwiośniu. Sytuacja taka niesie ryzyko wystąpienia suszy od samego początku okresu wegetacji. Wczesnowiosenna susza może mieć bardzo zły wpływ nie tylko na warzywa i inne rośliny jednoroczne, ale także na rośliny wieloletnie. W przypadku roślin jednorocznych, wschody będą o wiele słabsze, podobnie jak wzrost, a rośliny wieloletnie mogą po prostu stanąć w miejscu.
Jak przeciwdziałać wiosennej suszy?
Aby przeciwdziałać suszy, należy przestrzegać kilku zasad pozwalających ograniczyć starty wody z gleby. W ten sposób możemy znacząco poprawić bilans wodny w glebie.
- płytko zrusz wierzchnią warstwę gleby. W ten sposób zlikwidujesz kanaliki glebowe, którymi woda wyparowuje do atmosfery
- rozłóż ściółkę na każdej powierzchni, która nadaje się do okrycia. Ściółkowanie gleby jest najlepszym sposobem ograniczenia strat wilgoci.
Czego nie powinno się robić:
- głęboko przekopywać gleby, ponieważ spowoduje to rozluźnienie gleby i dodatkowe przesuszenie
- stosować dużych ilości nawozów wapniowych, które powodują odwodnienie gleby
- dodawać dużej ilości nieprzerobionego kompostu. Proces rozkładu materii wymaga dużej wilgotności gleby
- stosować dużych dawek nawozów mineralnych. Nadmierny wzrost stężenia jonów w glebie. potęguje zjawisko suszy wywołując tzw. suszę fizjologiczną
Gdy niedobór wilgoci będzie się przedłużał należy:
- zadbać o optymalne zaopatrzenie roślin w potas – pierwiastek ten reguluje transpirację i zapobiega nadmiernym stratom wody związanym z parowaniem
- opryskiwać regularnie rośliny preparatami zawierającymi krzem – krzem uszczelnia blaszki liściowe roślin i ogranicza transpirację. Do oprysków można użyć specjalistyczne nawozy mineralne lub samodzielnie sporządzone wyciągi (tzw. gnojówki) z roślin zasobnych w krzem (np. skrzyp, pokrzywa, rdest).
- regularnie niszczyć chwasty stanowiące ogromną konkurencję dla roślin uprawnych w pobieraniu wody
Mam nadzieję, że już wiesz jak przeciwdziałać wiosennej suszy i będziesz w stanie pomóc rośliną na swojej działce lub w ogrodzie.