||

Czarny bez w kosmetyce – domowe sposoby

czarny bez w kosmetyce

W jednym z poprzednich artykułów rozpisałam się na temat prozdrowotnych właściwości czarnego bzu. Jednak na uwagę zasługuje również jego zastosowanie w kosmetyce. Warto się więc dowiedzieć, w jaki sposób można przygotować naturalne kosmetyki z czarnego bzu w zaciszu swojego domu. Czarny bez w kosmetyce możesz wykorzystać na wiele sposobów.

Właściwości kosmetyczne czarnego bzu

Kosmetyki z kwiatów czarnego bzu działają łagodząco na podrażnienia i stany zapalne skóry. Świetnie sprawdzają się przy jej oczyszczaniu. Pobudzają też ukrwienie skóry. Uszczelniają i wzmacniają kruche naczynka krwionośne. Wygładzają zmarszczki, wybielają piegi, łagodzą oparzenia słoneczne. Wodne wyciągi z kwiatów bzu czarnego zapobiegają powstawaniu tzw. „worków pod oczami.” Kosmetyki z czarnego bzu zaleca się do cery mieszanej, trądzikowej i dojrzałej. Jak widzisz czarny bez w kosmetyce ma ogrom zastosowań. Dowiedz się jak przygotować domowe kosmetyki z tego cudownego krzewu.

Propozycje domowych kosmetyków z czarnego bzu

Surowcem, jakiego nam potrzeba do przygotowania domowych kosmetyków z czarnego bzu są przede wszystkim jego kwiaty. Mogą to być kwiaty świeże lub suszone, a także wcześniej przygotowany napar.

Odświeżający płyn z kwiatów czarnego bzu

Potrzebujemy: 4 łyżki naparu z kwiatów czarnego bzu (przygotowany z 1- 2 łyżek kwiatów i 1 szklanki wody. Zalewamy wrzątkiem i zaparzamy przez 10 minut), 4 łyżki gliceryny, 1/2 łyżki soku z cytryny.
Sposób przygotowania: Glicerynę i sok dodajemy do ostudzonego naparu. Przelewamy do butelki i mieszamy. Przechowujemy w lodówce.

Płyn na przebarwienia z kwiatów czarnego bzu

Potrzebujemy: 1 garść posiekanej natki pietruszki, 1 garść rozdrobnionych kwiatów czarnego bzu, 1 szklankę mleka, 1 szklankę wody.
Sposób przygotowania: Pietruszkę i kwiaty bzu zalewamy wodą i mlekiem. Gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu przez 5 min. Po ostudzeniu przelewamy do butelki i przechowujemy w lodówce. Tak przygotowany płyn wklepujemy w przebarwienia.

Odwar z kwiatów czarnego bzu na przebarwienia

Potrzebujemy: 2 łyżki kwiatów czarnego bzu, 1 szklanka wody
Sposób przygotowania: Suszone kwiaty zalewamy wodą. Zagotowujemy pod przykryciem na małym ogniu przez 10 min. Następnie odcedzamy kwiaty i w odwarze moczymy gazę. Nakładamy ją na twarz na około 15 min. Potem przemywamy twarz letnią wodą.

Wzmacniająca płukanka do ciemnych włosów z czarnego bzu

Potrzebujemy: 2 łyżki kwiatów czarnego bzu, 1 szklankę wody

Sposób przygotowania: Kwiaty zalewamy wodą i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez 15 min. Po tym czasie odstawiamy do ostygnięcia i odcedzamy. Włosy płuczemy po umyciu, dzięki czemu będą odżywione, a ich kolor nabierze głębi.

Regenerujący olejek z kwiatów czarnego bzu

Potrzebujemy: 5 kwiatostanów czarnego bzu, około 500 ml oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego tłoczonego na zimno.
Sposób przygotowania: Po oddzieleniu kwiatów od kwiatostanu wkładamy je do słoika. Zalewamy olejem w taki sposób, aby je zakryć. Następnie słoik zakrywamy ściereczką i ustawiamy w słonecznym, ciepłym miejscu na okres 3 tygodni. Co kilka dni należy wstrząsnąć słoikiem, by rozmieszać znajdujące się w nim składniki. Po upływie czasu przecedzamy zawartość, przelewamy do ciemnej butelki i przechowujemy w lodówce. Olej z kwiatów bzu działa regenerująco i antycellulitowo. Sprawdzi się także prozdrowotnie do wcierania w bolące mięśnie i stawy.

Woda z kwiatów czarnego bzu do oczyszczania twarzy

Potrzebujemy: 400g świeżych kwiatów czarnego bzu, litr wody, sok z 2 cytryn.

Sposób przygotowania: Obrywamy kwiatostany i zalewamy je wodą. Gotujemy na wolnym ogniu przez około 3 minuty. Pozostawiamy do ostygnięcia na noc. Kolejnego dnia odcedzamy wywar i przelewamy do szklanej butelki z ciemnego szkła. Przechowujemy w lodówce.

Czarny bez w kosmetyce – olejek antycellulitowy z owoców czarnego bzu

Potrzebujemy: 500 g owoców czarnego bzu
Sposób przygotowania: Owoce oddzielamy od baldachów myjemy i osuszamy. Potem wsypujemy do garnka i gotujemy przez ok. 10 minut. Należy je cały czas mieszać, by się nie przypaliły. Następnie zawartość garnka odcedzamy przez gazę. Po kilku godzinach na powierzchni pojawi się olej. Należy go zebrać łyżeczką i przelać do szklanej, ciemnej butelki. Odstawiamy go do lodówki.

Kąpiel wspomagająca krążenie z kwiatami czarnego bzu

Potrzebujemy: 2 garście kwiatów czarnego bzu (zamiennie napar: kilka garści kwiatów na litr wrzątku)
Sposób przygotowania: Kwiaty bzu wkładamy do bawełnianego woreczka. Następnie zanurzamy go w wannie z ciepłą wodą. Relaksująca kąpiel powinna trwać 15-20 minut. Potem najlepiej położyć się do łóżka lub otulić ciało ciepłym szlafrokiem.

Jak widzisz, czarny bez w kosmetyce ma bardzo dużo zastosowań. Zachęcam Was do korzystania z właściwości czarnego bzu w trakcie codziennej pielęgnacji ciała. Warto korzystać z siły drzemiącej w naturze.

Podobne wpisy