Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Ślimaki to jeden z największych wrogów działkowców. Zwłaszcza gdy wszystko zaczyna rosnąć i coraz bardziej cieszy nasze oczy. Jednego dnia nasze warzywa prezentują się dorodnie, a kolejnego są całe obgryzione i ledwo żyją. Często powód jest jeden – ślimaki. Niestety ślimaki to bardzo trudny przeciwnik. Ale w tej nierównej walce wcale nie jesteśmy bez żadnych szans. Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Zapraszam do lektury…
Ciepła zima często sprawia, że ślimaków, zwłaszcza tych niepożądanych w ogrodzie, jak ślinik luzytański i pomrowik plamisty, jest wyjątkowo dużo. Niestety nie ma skutecznego rozwiązania, aby całkowicie się ich pozbyć. Możemy jednak znacząco ograniczyć ich liczebność, a co za tym idzie, starty w naszych uprawach.
Zanim jednak przystąpimy do walki ze ślimakami, pamiętajmy także o tym, że ślimaki są ważną częścią ekosystemu. Rozkładają martwą materię organiczną i stanowią pożywienie dla innych, pożytecznych zwierząt. Dlatego jeśli nie mamy ich zbyt dużo i nie są uciążliwe, zostawmy je w spokoju. Natura sama się obroni w dążeniu do równowagi.
Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Najważniejszą zasadą w walce z ślimakami jest utrzymanie porządku na działce. Nie składujmy w ogrodzie śmieci, materiałów budowlanych, ani żadnych rzeczy, pod którymi ślimaki mają dogodne warunki do rozmnażania się. Ślimaki lubią wilgotne i ciepłe miejsca.
Kolejnym krokiem w walce ze ślimakami jest zaproszenie do ogrodu pożytecznych zwierząt, które chętnie włączają ślimaki do swojej diety – np. jeże, jaszczurki, żaby, ptaki czy chrząszcze z rodziny biegaczowatych. Ślimaki to także przysmak kretów, ale te stworzenia, choć pożyteczne w tej materii, to potrafią wyrządzić wiele innych szkód. Jeśli jednak masz wielki problem ze ślimakami, obecność kreta w ogrodzie, może wiązać się z mniejszym złem. Jeśli jednak chcesz pozbyć się kreta z ogrodu, to zapraszam do lektury osobnego artykułu na ten temat.
Co jeszcze można zrobić?
Częste przekopywanie gleby na grządkach, a co za tym idzie, jej osuszanie, pomoże pozbyć się jaj ślimaków i zmniejszy ich populację. Warto regularnie sprawdzać także kompostownik. Przerzucając kompost warto pozbywać się ślimaków i turkuci podjadków. Możemy zastosować także różnego rodzaju pułapki – kupne lub własnej roboty. Najprostszy patent to ułożenie deski w wilgotnym miejscu, pod którą możemy włożyć np. jabłka aby zwabić ślimaki. Taką deskę regularnie sprawdzamy i usuwamy ślimaki.
Generalnie z mojego doświadczenia wynika, że najskuteczniej działa zwykłe zbieranie i wynoszenie ślimaków w inne miejsce.
Aby chronić uprawy możemy też zastosować obsypywanie grządek materiałami, które są ostre i szorstkie np. trocinami. Taka ściółka będzie stanowić barierę dla ślimaków i o wiele trudniej będzie im dotrzeć do roślin.
Kolejną metodą na ślimaki jest obsadzanie grządek roślinami których ślimaki nie lubią. Zaliczają się do nich: majeranek, szałwia lekarska, cebula zwyczajna, czosnek, trybula ogrodowa, macierzanka, mydlnica lekarska, orlica pospolita, tymianek, krwawnik lub hyzop. (Z kolei do ulubionych roślin ślimaków zaliczają się przede wszystkim: nasturcja, aksamitka, funkia, astry, dalie, maki, truskawki, sałata, buraki ćwikłowe, kapusta czy marchew).
Sposobów na walkę ze ślimakami jest wiele, a żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty, najlepiej połączyć kilka z nich.
Jeśli jednak nie masz skrupułów lub ślimaki naprawdę dają ci się we znaki, zawsze możesz użyć preparatów chemicznych. Na rynku jest ich sporo. Pamiętaj jednak, że środki te mogą być toksyczne dla roślin, więc stosuj je z głową. Kilka ślimaków to nie problem i z pewnością poradzisz sobie z nimi bez chemii.