Jak przeciwdziałać wiosennej suszy?

Niestety w wielu regionach Polski coraz częściej występują okresy suszy. Dotyczy to także wiosny, czyli okresu, w którym teoretycznie gleba powinna być bardzo zasobna w wodę po zimie. Powodem takiego stanu rzeczy jest zarówno mała pokrywa śnieżna zimą, jak i brak opadów na przedwiośniu. Sytuacja taka niesie ryzyko wystąpienia suszy od samego początku okresu wegetacji. Wczesnowiosenna susza może mieć bardzo zły wpływ nie tylko na warzywa i inne rośliny jednoroczne, ale także na rośliny wieloletnie. W przypadku roślin jednorocznych, wschody będą o wiele słabsze, podobnie jak wzrost, a rośliny wieloletnie mogą po prostu stanąć w miejscu.

Jak przeciwdziałać wiosennej suszy?

Aby przeciwdziałać suszy, należy przestrzegać kilku zasad pozwalających ograniczyć starty wody z gleby. W ten sposób możemy znacząco poprawić bilans wodny w glebie.

  • płytko zrusz wierzchnią warstwę gleby. W ten sposób zlikwidujesz kanaliki glebowe, którymi woda wyparowuje do atmosfery
  • rozłóż ściółkę na każdej powierzchni, która nadaje się do okrycia. Ściółkowanie gleby jest najlepszym sposobem ograniczenia strat wilgoci.

Czego nie powinno się robić:

  • głęboko przekopywać gleby, ponieważ spowoduje to rozluźnienie gleby i dodatkowe przesuszenie
  • stosować dużych ilości nawozów wapniowych, które powodują odwodnienie gleby
  • dodawać dużej ilości nieprzerobionego kompostu. Proces rozkładu materii wymaga dużej wilgotności gleby
  • stosować dużych dawek nawozów mineralnych. Nadmierny wzrost stężenia jonów w glebie. potęguje zjawisko suszy wywołując tzw. suszę fizjologiczną

Gdy niedobór wilgoci będzie się przedłużał należy:

  • zadbać o optymalne zaopatrzenie roślin w potas – pierwiastek ten reguluje transpirację i zapobiega nadmiernym stratom wody związanym z parowaniem
  • opryskiwać regularnie rośliny preparatami zawierającymi krzem – krzem uszczelnia blaszki liściowe roślin i ogranicza transpirację. Do oprysków można użyć specjalistyczne nawozy mineralne lub samodzielnie sporządzone wyciągi (tzw. gnojówki) z roślin zasobnych w krzem (np. skrzyp, pokrzywa, rdest).
  • regularnie niszczyć chwasty stanowiące ogromną konkurencję dla roślin uprawnych w pobieraniu wody

Mam nadzieję, że już wiesz jak przeciwdziałać wiosennej suszy i będziesz w stanie pomóc rośliną na swojej działce lub w ogrodzie.

Podobne wpisy