Ogrodnictwo dla początkujących: poznaj swoją działkę

Poznaj swoją działkę

W pierwszej części naszej serii poradników: Ogrodnictwo dla początkujących wyjaśniamy, jak poznać swoją działkę pod kątem gleby, wyglądu, ekspozycji i nie tylko, zanim zaczniesz sadzić na niej rośliny. Poznaj swoją działkę i ciesz się pięknym ogrodem!

Niezależnie od tego, czy zaczynasz przygodę z ogrodnictwem od swojego pierwszego ogrodu, czy po prostu chcesz pielęgnować kilka doniczek na tarasie lub balkonie, prace ogrodnicze mogą być trudne, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś/robiłaś. Ale nie martw się – w naszej serii Ogrodnictwo dla początkujących znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć przygodę w jak najlepszy sposób.

Wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o podstawach ogrodnictwa, w tym o różnych rodzajach roślin, sposobie sadzenia i pielęgnacji roślin. Wyjaśnimy także podstawy siewu nasion, doradzimy, co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak, jak zwalczać choroby, przycinać i udzielimy ci jeszcze wiele więcej cennych rad ogrodniczych.

W pierwszej części serii wyjaśnimy Ci, jak ocenić przestrzeń, którą zamierzasz zagospodarować i stworzyć w niej swój ogród. Każdy ogród jest wyjątkowy i panują w nim inne warunki, ale jeśli dobrze je poznasz, będziesz na dobrej drodze, aby zostać dobrym ogrodnikiem.

Czytaj także:

Na pewno kusi cię pójście do centrum ogrodniczego i kupienie wszystkich roślin, które przykują twoją uwagę. To nie jest dobry pomysł. O wiele lepiej jest najpierw poznać swój ogród. Poznaj swoją działkę, a potem działaj. W dalszej części tej serii wyjaśnimy, jak wybrać rośliny pasujące do Twojego ogrodu.

Ale najpierw, sprawdź jak ocenić swoją działkę pod ogród.

Gleba

Dobra gleba to dobry ogród. W końcu to w niej spoczywają korzenie roślin i z niej rośliny czerpią składniki mineralne, niezbędne do wzrostu i życia. Gleba to nie tylko ziemia – składa się z dużej ilości materii organicznej (zwanej humusem) i tętni życiem. Gleba może być inna w każdym ogrodzie, nawet u sąsiada, dlatego warto dowiedzieć się, jaki rodzaj gleby posiadasz w swoim ogrodzie. Prosty test może pokazać ci wartość pH gleby. Gdy już znasz rodzaj gleby i pH, możesz poszukać roślin, które będą najlepiej rosły w glebie, którą masz w swoim ogrodzie. Zawsze dobrym pomysłem jest wzbogacenie gleby poprzez dodanie dużej ilości dobrze przegnitego obornika lub kompostu.

Światło słoneczne i cień

Wszystkie rośliny potrzebują światła słonecznego do życia, ale niektóre potrzebują go więcej niż inne. Niektóre rośliny rosną dobrze na stanowiskach silnie nasłonecznionych, inne preferują cień. Użyj kompasu i ruchu słońca (pozornego – bo to ziemia kręci się wokół słońca), aby określić kierunki świata w swoim ogrodzie w stosunku do domu. Ustal, w którym kierunku ogrodu jest północ, południe, wschód i zachód. W ten sposób dowiesz się, jak będzie “podróżować” po niebie słońce i w jaki sposób będzie oświetlać ogród.

Ogólnie rzecz biorąc ogrody wychodzące na południe są słoneczne, podczas gdy ogrody znajdujące się od strony północnej często są zacienione. Światło przemieszcza się także po ogrodzie w ciągu dnia i w zależności od pory roku – inaczej. Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, które miejsca w ogrodzie są często w pełnym słońcu, a które w cieniu, ponieważ będzie to miało wpływ na rośliny, które możesz w tych miejscach z powodzeniem uprawiać. Budynki, drzewa lub płoty i pergole również mogą tworzyć cień. Poznaj swoją działkę, dzięki czemu unikniesz wielu błędów początkujących ogrodników.

Wiatr

Czy Twój ogród jest odsłonięty czy osłonięty? Ogrody znajdujące się w miastach są zwykle osłonięte i o kilka stopni cieplejsze niż te na obszarach wiejskich. Na południu temperatury są z reguły o kilka stopni wyższe niż na północy. W ogrodach w pobliżu wybrzeża lub na terenach górzystych wieje zwykle silniejszy wiatr. Wszystkie te czynniki decydują o tym, jakie rośliny będziesz mógł uprawiać, więc poznaj je bliżej, spędzając trochę czasu w swoim przyszłym ogrodzie o każdej porze dnia.

Wilgoć

Woda ma również kluczowe znaczenie dla przetrwania roślin, a niektóre części kraju są bardziej wilgotne niż inne. W zależności od tego, czy mieszkasz na obszarze o niskich lub wysokich opadach deszczu, będziesz musiał odpowiednio posadzić swoje rośliny. Ilość wilgoci dostępnej w poszczególnych miejscach w ogrodzie również może się różnić – rabaty skierowane na południe lub przy ścianie budynku są zwykle suche, nawet po deszczu, natomiast te w cieniu lub w pobliżu źródła wody są wilgotne. Poznaj swoją działkę i różne obszary swojego ogrodu, dotykając gleby i obserwując rośliny, które dobrze rosną w różnych miejscach.

Temperatura

Centra ogrodnicze są pełne roślin pochodzących z całego świata, od suchych pustyń po tropikalne lasy deszczowe. A co naklepsze większość z nich przetrwa w naszych ogrodach, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Warto jednak wiedzieć, jak zimno jest w ogrodzie zimą i gdzie są najcieplejsze miejsca latem, aby móc odpowiednio posadzić rośliny.

Porada – Spójrz na istniejące rośliny

Przyjrzyj się roślinom, które już rosną w Twoim ogrodzie i spróbuj je zidentyfikować. Mogą być dobrą wskazówką, co tam dobrze rośnie. Nie spiesz się, ponieważ będą pojawiać się przez cały sezon – wiele roślin obumiera zimą, więc ogród może wyglądać bardzo pusto. Dobrym pomysłem jest także przyjrzenie się sąsiednim ogrodom – to także da ci wskazówki, co dobrze rośnie w Twojej okolicy.

Podobne wpisy