|

Co warto zrobić zimą w ogrodzie

W ogrodzie praca jest zawsze, cały rok. Sprawdź, co warto zrobić w ogrodzie zimą – a może co trzeba zrobić, a na pewno się przyda. Co warto zrobić zimą w ogrodzie?

Posprzątaj altankę i pomieszczenia gospodarcze

Tak wiem, altanka powinna być czysta przez cały rok, ale po całym sezonie urzędowania w ogrodzie i altance, znajdzie się w niej wiele niepotrzebnych rzeczy, jakieś ostatnie śmieci, może jest popiół w kozie. Z pewnością znajdziesz jakieś doniczki, sznurki, czy nasiona, które zimą też trzeba posegregować i odłożyć na swoje miejsce. Swoją drogą styczeń to także zawsze dla mnie czas, gdy po segregacji nasion planuję co będę uprawiał w nadchodzącym sezonie i kupuje potrzebne nasiona.

Posegreguj i przygotuj narzędzia

W altance na pewno znajdziesz jakieś narzędzia. Odłóż je na miejsce, ale najpierw przygotuj je do kolejnego sezonu. Dzięki temu rozpoczęcie wiosennych przygotowań z pewnością będzie przyjemniejsze. Przede wszystkim sprawdź sekator i go naostrz, podobnie z łańcuchem w pile i ostrzem kosiarki. Wymień wszystkie połamane szpadle.

Pamiętaj także o tyczkach i pergolach do warzyw. Posegreguj je i sprawdź, czy wystarczy ci ich na kolejny sezon. To ściśle wiąże się z planowaniem już uprawy na ten sezon.

Co warto zrobić zimą w ogrodzie? Wykonaj niezbędne naprawy

Zima w ogrodzie to doskonały czas, aby przeprowadzić niezbędne naprawy. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Być może brakuje ci gdzieś płytki? Szafka się urwała? Sprawdź, czy rynny nie przeciekają i wymień na nowe. Może kran przecieka? Sprawdź czy działają wszystkie lampy, system nawodnienia.

Zbieraj warzywa

Jak najbardziej! Jeśli uprawiasz na przykład pora lub brukselkę, to jeszcze zimą możesz cieszyć się tymi warzywami prosto z gruntu. Dodatkowo, jeśli kopcujesz warzywa, to przez całą zimę możesz przynosić z działki do domu własne marchewki, pietruszki, selera, czy buraki.

Uporządkuj teren

Co warto zrobić zimą w ogrodzie? Zima to doskonały czas, aby uporządkować ogród lub działkę. Najczęściej nasz ogród nie jest cały obsadzony zimozielonymi roślinami. Właśnie wtedy doskonale widać wszystkie mankamenty przestrzeni. Warto zrobić generalny porządek terenu. Pozbierać wszystkie liście, czy gałęzie. Naturalnie w miejscach, w których nie powinno ich być. W końcu liście mogą być także doskonałą ochroną dla wielu roślin.

Zimą w ogrodzie można robić wiele rzeczy i zawsze jest coś do zrobienia. Nie wspomniałem tu w ogóle o przycinaniu. A zimą warto jeszcze przeprowadzić wiele cięć w ogrodzie. Ale o przycinanie to jest już temat na osobny materiał.

Podobne wpisy