Ismena – co musimy wiedzieć na temat uprawy i pielęgnacji tej rośliny

Ismena

Ismena to niezwykle dekoracyjna roślina o białych, lejkowatych kwiatach, które wieczorami wydzielają bardzo przyjemny zapach. Wielu ogrodników uważa, że jest ona jedną z najbardziej interesujących kwitnących roślin cebulowych. O czym powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się posadzić cebule ismeny w przydomowym ogrodzie.

Ismena – podstawowe informacje

Ismena (znana także pod nazwą błonczatka czy zgięcz) jest to dekoracyjna, wieloletnia roślina cebulowa wchodząca w skład rodziny amarylkowatych. Jej bliskimi krewnymi są między innymi ifejon, czosnek, amarylis, narcyz, zamiłostka, śnieżyca czy krasnokwiat). W naturalnych warunkach roślina ta występuje w Afryce i Ameryce Południowej. W uprawie jest obecnie spotykana na całym świecie. Roślina ta w sprzyjających warunkach osiąga do 90 centymetrów wysokości. Ismena posiada zielone, błyszczące, szerokie liście, które tworzą dużą rozetę. Jej częścią podziemną jest cebula o średnicy do 14 centymetrów, z której wczesnym latem wyrasta długi, nagi, gruby pęd kwiatowy. Na jego szczycie wyrastają bardzo okazałe, duże kwiaty zebrane w baldach o przyjemnym, intensywnym zapachu. Na każdej łodydze wyrasta od 3 do nawet 6 kwiatów. Charakterystyczne dla tej rośliny jest to, że kwiaty pachną najmocniej wieczorami. Okres kwitnienia trwa zazwyczaj od czerwca do lipca (ismeny uprawiane w doniczkach mogą zakwitnąć nawet dwa razy w ciągu sezonu). Owoce to torebki, w których znajdują się zielone, gąbczaste nasiona. Ismena ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie nie posiada odporności na mróz, dlatego jej cebule należy wykopywać na zimę.

Ismena – jak uprawiać tę roślinę?

Odpowiednie stanowisko dla ismeny jest ciepłe i słoneczne (idealnie, gdy światło jest lekko rozproszone), koniecznie osłonięte od silnych wiatrów.

Podłoże musi być przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, wilgotne (ale nie podmokłe – nadmiar wody może bowiem doprowadzić do gnicia cebul), próchnicze, a dodatkowo szybko nagrzewające się.

Problemem w przypadku uprawy ismeny są jej duże wymagania cieplne – nie toleruje ona spadków temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Z tego względu wielu ogrodników decyduje się uprawiać ją w doniczkach i wystawiać na zewnątrz tylko latem. Jeżeli sadzimy ismenę w donicach pamiętajmy, żeby ich dni wyłożyć kermazytem. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby wybierać donice o średnicy co najmniej 10-centymetrów. W przypadku sadzenia cebul w ogrodzie, pamiętajmy, żeby zachować pomiędzy nimi 10-centymetrowe odległości.

Po przekwitnięciu kwiatów konieczne jest wykopanie cebuli i przeniesienie jej do pomieszczenia.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ismena?

Ismena jest rośliną, którą trzeba podlewać regularnie, nie doprowadzając jednak do zastojów wody. W przypadku, gdy sadzimy ją w podłożu o średniej jakości, dobrze jest ją zasilać nawozem do roślin kwitnących. We wczesnych fazach wzrostu ismeny trzeba pamiętać o odchwaszczaniu. Problemem dla ogrodników mogą być mszyce i ślimaki, z którymi możemy walczyć przy pomocy oprysków.

Ismena – jak wybrać pełnowartościowe cebule tej rośliny?

Choć ismena nie jest w Polsce najpopularniejszą rośliną dekoracyjną, jej cebule możemy kupić w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych, a także bezpośrednio u producenta w sklepie W.Legutko. Są one duże (mogą osiągać nawet do 14 centymetrów średnicy) i jędrne. Jeżeli mamy taką możliwość, dokładnie je obejrzyjmy i sprawdźmy, czy nie mają przebarwień i uszkodzeń mechanicznych. Osoby, które chcą mieć pewność, że wybierają cebule ismeny najwyższej jakości, powinny zaopatrywać się u polskich, renomowanych producentów, takich jak W.Legutko, gwarantujących zarówno wysoką jakość produktów, jak i fachową obsługę.

Podobne wpisy