Wilec – jednoroczne pnącze, które nigdy nie zawodzi

wilec

Wilec inaczej powój pnący to jedna z roślin, która jako jedna z pierwszych zagościła w moim ogrodzie. Kwiaty tego pnącza podobały mi się od zawsze. Odkąd pamiętam podziwiałam wilce, gdy pięły się po płotach na okolicznych działkach. Nie mogło być więc inaczej, musiałam wysiać go w ogrodzie!

Z moich doświadczeń wynika, że wilec jest niezawodny i radzi sobie praktycznie bez opieki ogrodnika. Posiany wiosną, latem odwdzięcza się pięknym, długim kwitnieniem. Wijąc się na różnego typu podporach lub płożąc po ziemi.

Wysiew

Nasiona wilca należy wysiewać od końca kwietnia do początku maja wprost do gruntu. Najlepiej po kilka nasion w odstępach 40-50cm. Wschodów można się spodziewać po około dwóch tygodniach. Chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki do wzrostu wilec powinien rosnąć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Roślina nie lubi mieć zbyt suchego podłoża. W sezonie to jednoroczne pnącze potrafi osiągnąć 3 metry. Jego wzrost jest więc bardzo intensywny. Kielichowate kwiaty, czyli to na co czekam najbardziej zaczynają pojawiać się od lipca i cieszą oko nieprzerwanie do jesieni. Choć kwiaty są najpiękniejszą cechą tej rośliny, to liście też są dekoracyjne, o pięknej zielonej barwie.

Wilec – nasiona

Niewątpliwą zaletą wilca jest również koszt jego nasion. Dostać je można za około 2 złote. A nasiona wilca, które przydadzą się na kolejny sezon, można pozyskać z jego zaschniętych owoców. Brązowe, pękające torebki są nimi ściśle wypełnione. Wystarczy zebrać je z rośliny i przechować w suchym miejscu do kolejnego sezonu. Nie zebranie nasion i pozostawienie obwieszonej nimi rośliny, niemal zawsze skutkuje pojawieniem się roślin w kolejnym roku. W związku z tym, że wilce nie lubią przesadzania, najlepiej rosną tam gdzie wyrosną. Jednak zdarza im się wysiewać tam gdzie np. w danym roku nie chcę ich mieć. Wtedy mimo wszystko zdarza mi się je przesadzać w inne miejsce. Oczywiście jakiś czas po przesadzeniu poświęcam im trochę uwagi podlewając, by mogły się przyjąć. Bez tego nie ma na to szans.

Sprawdziłam nie raz, że wilec, jako pnąca roślina jednoroczna doskonale nadaje się do zapełnienia pustych przestrzeni w ogrodzie. Pozwalając mu położyć się po ziemi skutecznie uniemożliwia wzrost niepożądanych chwastów. Każdego roku można go wysiać w innym miejscu zmieniając w prosty sposób aranżację ogrodu. Sprawdza się świetnie przy tego typu ogrodowych eksperymentach.

Podobne wpisy