Izolacja fundamentów – czy Twój dom jest odporny na wilgoć?

Nadmierna, długotrwale utrzymująca się wilgoć w domu sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, niszczeniu farb i tapet, odpadaniu tynków i „piwnicznym” zapachom. Wilgoć atakuje nie tylko elementy aranżacji. Sięga znacznie głębiej, stopniowo osłabiając strukturę budynku. Może dochodzić do zalewania piwnicy. Objawy widoczne gołym okiem oznaczają zaawansowany stopień problemu. Podstawą jest profilaktyka – zadbanie o właściwą hydroizolację budynku, zaczynając od fundamentów. Jak sprawdzić, czy Twój dom jest odporny na działanie wilgoci?
Odwiedź nasze media:
Skąd się bierze wilgoć w domu?
Mury mogą ulec zawilgoceniu z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną mokrych ścian w domu jest niewłaściwa, uszkodzona lub zdegradowana hydroizolacja albo jej brak. O solidną izolację fundamentów i innych elementów konstrukcyjnych narażonych na działanie wilgoci należy zadbać już na etapie projektowania/budowy domu. Inaczej mury będą podciągać wodę gruntową coraz wyżej i wyżej. To zjawisko podciągania kapilarnego, które wynika z kapilarno-porowatej struktury materiałów budowlanych. Nie wolno bagatelizować znaczenia efektywnego systemu drenażowego, który odprowadzając nadmiar wody z gleby wokół fundamentów, chroni mury przed wnikaniem wilgoci. Drenaż wspiera izolację fundamentów.
Częstą przyczyną nadmiernej wilgoci w domu jest również nieprawidłowo działająca lub niewystarczająco wydajna instalacja wentylacyjna. Wówczas, oprócz plam pleśni i grzybów, niepokoić powinny parujące szyby oraz charakterystyczny odór stęchlizny.
Najczęstsze objawy zawilgocenia fundamentów
Zawilgocenie fundamentów może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla aranżacji wnętrza, ale przede wszystkim dla stanu technicznego budynku. Niepowstrzymana wilgoć powoli uszkadza materiały budowlane. Działa destrukcyjne nawet na cegłę czy beton. Z podziemnych kondygnacji konsekwentnie atakuje kolejne piętra, panosząc się w pomieszczeniach mieszkalnych.
Gdy zauważysz mokre, białe proszkowe lub czarne plamy na ścianach, odklejające się tapety, odchodzące listwy przypodłogowe czy odpadające tynki, niezwłocznie skontaktuj się z firmą specjalizującą się w osuszaniu murów i hydroizolacji fundamentów. Nowoczesne metody i materiały pozwalają na skuteczne, szybkie i praktycznie bezinwazyjne odtwarzanie izolacji przeciwwilgociowych nawet w przypadku mocno wilgotnych, starych i grubych fundamentów.
Izolacja pionowa i pozioma – kompleksowa ochrona fundamentów
Aby dom był odporny na niszczący wpływ wody, niezbędne jest zadbanie o porządną izolację fundamentów. Jej brak to bardzo częsta przypadłość tzw. starego budownictwa.
Ochronę dolnych kondygnacji budynku zapewnia izolacja pionowa. Tworzy się ją z różnych materiałów mineralnych, zawierających m.in. spoiwa cementowe, hydrofobizatory czy wypełniacze. Następnie układa się płyty styropianowe i aplikuje folię kubełkową.
Obligatoryjnym dopełnieniem izolacji pionowej jest izolacja pozioma fundamentów, chroniąca przed wilgocią poziome płaszczyzny. Bariera pozioma skutecznie zahamowuje podciąganie kapilarne. Wykonuje się ją pomiędzy ścianą a ławą fundamentową oraz w ścianach powyżej poziomu gruntu.
Solidna izolacja fundamentów pomoże Ci utrzymać Twój dom w dobrym stanie technicznym i wizualnym przez dziesięciolecia. Dowiedz się, jak zrobić to poprawnie:https://mphkapilar.pl/izolacja-fundamentow-jak-zrobic-to-poprawnie/.
Pamiętaj, że na izolację fundamentów składa się nie tylko hydroizolacja, ale także izolacja termiczna.
Co robić, gdy Twój dom już zaatakowała wilgoć?
Kupiłeś stary dom, który był atakowany przez wilgoć latami? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – w istniejących budynkach hydroizolację pionową i poziomą można skutecznie i sprawnie odtworzyć. Fachowcy często sięgają po metody iniekcyjne, wśród których wiodącą jest iniekcja krystaliczna. To innowacyjna, proekologiczna technologia, która pozwala:
- usunąć całą wilgoć z murów,
- wytworzyć niezawodną i trwałą barierę przeciwwilgociową,
- wzmocnić strukturę ścian,
- ·uniknąć odsłaniania fundamentów.