||

Liście to nie odpady! Jak wykorzystać opadłe liście na swojej działce?

JAK wykorzystać opadłe liście

Liście to nie odpady, choć większość je tak traktuje. Nie ważne czy w ogrodzie przy domu czy na działce w ROD. W zgodzie z regulaminem ROD, nie wolno spalać opadłych liści ani innych odpadów roślinnych. Zresztą przepisy miejscowe zabraniają tego także w przydomowych ogródkach. Wiele osób jednak pozbywa się liści, wrzucając je do pojemników na odpady zielone. Nie trzeba jednak wyrzucać wszystkich liści, gdyż posiadają one wiele korzystnych właściwości dla gleby, roślin, a także całego środowiska. Jak wykorzystać opadłe liście?

Zalety opadłych liści

Liście, które opadają z drzew, stanowią naturalną warstwę ściółki, pełniąc różnorodne funkcje:

  1. Odżywianie gleby: Kiedy liście rozkładają się, dostarczają cenną materię organiczną (próchnicę), poprawiającą strukturę gleby.
  2. Ochrona przed zimowym mrozem: Warstwa liści chroni glebę i inne rośliny przed przemarzaniem w zimie.
  3. Zapobieganie utwardzaniu gleby: Liście stanowią naturalną barierę, zapobiegającą zbytniemu utwardzeniu gleby.
  4. Schronienie dla zwierząt: Dla różnych zwierząt, takich jak jeże, płazy, ptaki czy owady, opadłe liście to idealne schronienie i źródło pożywienia.

Jak wykorzystać opadłe liście?

Zgodnie z przepisami ROD, każda działka powinna posiadać kompostownik. Dlatego pierwszym krokiem powinno być przeznaczenie liści do kompostowania. To pozwoli uzyskać naturalny, zdrowy nawóz w postaci kompostu. Oczywiście nie wszystkie liście nadają się do kompostowania, zwłaszcza te z oznakami chorób czy żerowania szkodników.

Część opadłych liści można również użyć do ściółkowania rabat na działce lub zabezpieczenia roślin przed zimowym chłodem. Mogą one posłużyć do obsypywania nasadzeń krzewów wrażliwych na mróz, tworzenia kopczyków wokół roślin, czy pakowania w worki do osłony roślin wrażliwych na niskie temperatury.

Gdy liści jest zdecydowanie za dużo, można je umieścić w workach przeznaczonych do odpadów zielonych i dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Niektóre liście, które nie nadają się do kompostowania, można również zakopać na działce, co z czasem przyczyni się do odżywienia gleby.

Unikaj spalania liści!

Jednak absolutnie niezgodne z przepisami jest spalanie liści, co jest zagrożone karami. Dodatkowo, palenie liści jest szkodliwe dla środowiska, powodując zadymienie i ograniczając widoczność. To również negatywnie wpływa na wizerunek ogrodów działkowych i działkowców.

Jak wykorzystać opadłe liście – Schronienie dla zwierząt

Pozostawienie części liści na działce sprzyja bioróżnorodności, tworząc schronienie dla zwierząt. W zacisznych miejscach można ułożyć niewielkie pryzmy liści, chroniąc je gałęziami przed wiatrem. To miejsce schronienia dla jeży, płazów, owadów i ptaków.

Oczywiście, nie zawsze można pozostawić liście, zwłaszcza na zadbanym trawniku. Warto jednak rozważnie i ekologicznie wykorzystać opadłe liście, co z pewnością przyniesie korzyści dla działki, środowiska i portfela.

Podobne wpisy