|

Jak ożywić trawnik na wiosnę?

jak założyć trawnik

Dowiedz się, jak ożywić trawnik na wiosnę i przygotować go na trudy lata.

Odwiedź nasze media:

Podobnie jak wiele roślin w ogrodzie, trawa także wymaga specjalnej opieki na wiosnę. Obejmuje to aerację, wertykulację, sprzątanie i nawożenie trawnika, co pomaga mu się regenerować i silnie rosnąć. Równie ważne jest oczyszczenie i wysprzątanie krawędzi i obrzeży trawnika, co pomaga poprawić jego ogólny wygląd.

Pierwsze koszenie w roku należy wykonać przy wysoko ustawionych ostrzach kosiarki, aby zagęścić trawę. Następnie skup się na odchwaszczaniu, aby zmniejszyć konkurencję o składniki odżywcze i wilgoć.

Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, jak ożywić trawnik na wiosnę, zamieszczonym poniżej, aby twój trawnik szybko wrócił do formy po zimie.

jak założyć trawnik

Będziesz potrzebować:

  • Widły ogrodowe lub aerator z wydrążonymi zębami
  • Ostry piasek rzeczny
  • Łopata
  • Zgrabiarki lub wertykulator
  • Nawóz do trawnika

Krok 1

Aeracja, czyli napowietrzenie trawnika, to bardzo ważny zabieg. Zapobiega zaleganiu wody, rozluźnia korzenie, natlenia glebę. Jest to szczególnie ważne, jeśli trawnik przetrwał ulewne deszcze zimą. Jeśli trawnik nadal jest suchy, nakłuj go widłami co 15 cm. Można także kupić lub wypożyczyć aerator z mocnymi zębami, który zrobi to o wiele sprawniej.

Krok 2

Przytnij i wyrównaj krawędzie za pomocą szpadla lub łopaty. Możesz to zrobić na oko, ale lepszy efekt uzyskasz, podążając wzdłuż linii. Linię możesz wyznaczyć za pomocą deski, naprężonego sznurka lub rury.

Krok 3

Użyj grabi z giętkimi zębami, aby zgarnąć mech i resztki liści czy chwastów z trawników, aby pobudzić trawę do silniejszego wzrostu.

Krok 4

Nawieź trawę mieszanką nawozów do trawników, aby zapewnić jej idealną równowagę składników odżywczych, które powoli uwalniają się przez resztę sezonu, dzięki czemu trawa będzie wystarczająco mocna, aby wytrzymać letnie trudy.

Krok 5

Po nawiezieniu trawnik należy obficie podlać. Tak, aby nawóz przedostał się do gleby. Zapobiegnie to przypalaniu źdźbeł i umożliwi korzeniom pobranie składników odżywczych.

Czytaj także: Jak założyć trawnik?

Odwiedź nasze media:

Podobne wpisy