|

Jak zatrzymać wilgoć w glebie?

Jak zatrzymać wilgoć w glebie? To szczególnie ważne latem i w okresach suszy. Poznaj kilka prostych sposobów na zatrzymanie wilgoci w glebie.

Odwiedź nasze media:

W trakcie okresów suszy szczególnie istotne jest dbanie o odpowiednie okrycie gleby, co pozwala ograniczyć parowanie wody z niej i chronić zasoby wodne. Istnieje kilka skutecznych sposobów na zachowanie wilgoci w glebie.

Jak zatrzymać wilgoć w glebie?

Jednym z nich jest wykorzystanie materiału organicznego pozyskanego podczas pielęgnacji roślin, takiego jak skoszona trawa lub chwasty, które doskonale nadają się do roli ściółki. Świeże gałązki po cięciu drzew i żywopłotów, po rozdrobnieniu, mogą również posłużyć do ściółkowania, co przyczynia się do zatrzymywania wilgoci w glebie.

Jeśli posiadamy większą ilość gałęzi, warto je rozdrobnić rębakiem. Zrębki i wióry drzewne stanowią cenny materiał ściółkujący, który można rozłożyć pod krzewy, drzewka owocowe lub ozdobne. Warto pamiętać, aby ściółkę rozkładać warstwą o grubości co najmniej 10 cm w obrębie korony drzew. Wióry i trociny z iglaków należy uprzednio przekompostować.

Podczas pielenia warto pozostawić w rządkach wyrwane chwasty, które jeszcze nie zdążyły wytworzyć nasion. Dzięki temu ograniczymy parowanie wody z gleby. Podeschnięte rośliny można wrzucić na kompost, a ścieżki wyłożyć następnymi, co także przyczynia się do zachowania wilgoci w glebie.

Oprócz tego, funkcję ściółki może pełnić materiał kompostowy. Rozłożenie kompostu w grządkach warzywnych lub na rabatach nie tylko zatrzymuje wilgoć w glebie, ale także stanowi dodatkowe źródło składników odżywczych dla ściółkowanych roślin.

Mam nadzieję, ze już wiesz jak zatrzymać wilgoć w glebie i latem, gdy nadejdą upały, uda Ci się zadbać o ten cenny zasób!

Podobne wpisy