|

Jak zrobić domek dla jeża

Jak zrobić domek dla jeża

Jeże to jedne z najbardziej pożytecznych zwierząt, jakie możemy spotkać w naszych ogrodach. Mam to wielkie szczęście, że u mnie jeże są. Tak – jeże, bo często widuje dwa. A jeden z nich ma u mnie nawet swój zimowy domek. Odkryty całkiem przypadkiem, podczas grabienia liści. Ten domek jest naturalny, a żeby zwiększyć szanse na zaproszenie jeża do siebie, warto przygotować mu domek. Jak zrobić domek dla jeża?

Postępuj zgodnie z poniższym przewodnikiem: jak zrobić domek dla jeża, a przekonasz się jak łatwe jest to zadanie.

Domek dla jeży zapewnia bezpieczne środowisko do spania, zakładania gniazd i hibernacji przez cały rok. Podstawowa konstrukcja umożliwia jeżom wchodzenie i wychodzenie z budki, ale zapobiega przedostawaniu się do niej większych ssaków, takich jak koty, lisy i borsuki. Skutecznie zapewnia też przewagę nad kunami czy łasicami. Dzięki temu jeże są bezpieczne, co oznacza, że chętnie będą u nas przebywać, ponieważ wiedzą, że ​​zawsze mają w ogrodzie kryjówkę, kiedy tylko tego potrzebują.

Jak zrobić domek dla jeża

Aby zbudować domek dla jeża jak najmniejszym kosztem i wysiłkiem, możesz wykorzystać sporo starych materiałów. Potrzebujesz starej drewnianej skrzynki, np. skrzynki na wino lub owoce, ewentualnie trochę desek, kilka mniejszych desek do zrobienia tunelu i kilku suchych patyków, trochę liści, siana lub słomy do wypełnienia środka, aby wnętrze domu dla jeża było miłe i przytulne. Pamiętaj także, że domek dla jeża trzeba umieścić w najcichszej i najspokojniejszej części ogrodu. Trzeba go także zamaskować. Przykryj liśćmi lub gałęziami, aby wyglądał jak najbardziej naturalnie.

A teraz przejdźmy do samej budowy. Poniżej dowiesz się, jak zrobić domek dla jeża.

Jak zrobić domek dla jeża

Jak już wspomnieliśmy będziesz potrzebować naprawdę niewiele materiałów i narzędzi. Potrzebne Ci będzie: 

  • Drewniana skrzynka na wino
  • Surowe drewno (15 cm x 2 cm, długość 1,2 m)
  • Gwoździe ocynkowane (25mm)
  • Wąż (długość 1m)
  • Młotek
  • Wiertarka
  • Wiertło do drewna o średnicy 25 mm

A także około dwie godzinki czasu. Tyle wystarczy, aby wykonać domek popijając kawę lub robiąc to razem z dziećmi w sobotnie przedpołudnie.

Krok 1

Zacznij od zrobienia tunelu do domku dla jeża. Potnij drewno na cztery kawałki o długości 30 cm i zbij je.

Krok 2

Za pomocą wyrzynarki wytnij otwór wejściowy o wymiarach 11 cm x 15 cm z jednej strony skrzynki u podstawy.

Krok 3

Przymocuj tunel do skrzynki, przybijając go gwoździami od wewnątrz.

Krok 4

Wywierć otwór z tyłu skrzynki i włóż wąż, aby zapewnić wentylację.

Krok 5

Wypełnij skrzynkę suchymi liśćmi, sianem lub słomą i załóż pokrywę. Ukryj domek dla jeża wśród ziemi i liści lub zakop go pod kłodami, upewniając się, że wejście i rura wentylacyjna są czyste i dostępne.

Jak zrobić domek dla jeża

To wszystko! Zachęcam wszystkich do dbania o jeże. Ich rola w walce ze szkodnikami jest nieoceniona!

Ważne!

Jeśli widzisz jeża spacerującego zimą na świeżym powietrzu, prawdopodobnie ma on zbyt małą masę ciała, aby zapaść w sen zimowy i wymaga karmienia. Każdego wieczoru zostawiaj mu jedzenie i wodę, aż do wyczerpania zapasów. Najlepsza jest karma mięsna dla kotów lub psów, najlepiej o smaku kurczaka lub indyka, w galarecie, a nie w sosie. Głodny jeż nie pogardzi też karmą suchą, ale ona nie jest za zdrowa. Jeśli zobaczysz jeża w ciągu dnia, musisz szybko zareagować. Zabierz go do domu, włóż do pudełka o wysokich ściankach, przykryj kocem i utrzymuj w cieple. Aby uzyskać dalsze porady, powinieneś zanieść go do najbliższej lecznicy, by pomógł mu wykwalifikowany lekarz weterynarii.

Sposoby na uczynienie ogrodu przyjaznego jeżom

Chcesz zaprosić jeża do ogrodu? Świetna decyzja. Już wiesz jak zrobić domek dla jeża, ale to może nie wystarczyć. Sprawdź co jeszcze możesz zrobić, aby zaprosić jeże do swojego ogrodu.

  • Nie używaj pestycydów ani środków na ślimaki
  • Zostaw małe dziury w płotach i ścianach, aby umożliwić jeżom przemieszczanie się między ogrodami
  • Unikaj stosowania siatek nad oczkami wodnymi, ponieważ mogą się w nie zaplątać jeże
  • Regularnie sprawdzaj niezabezpieczone oczka wodne i zostawiaj styropianowe pływaki, aby pomóc uratować jeże, które wpadły do wody
  • Do budowy domków dla jeży nie używaj drewna lakierowanego
  • Nie wypuszczaj swojego kota do ogrodu bez opieki lub w nocy. Kot odstraszy nie tylko jeże, ale i ptaki.

Czytaj także:

Podobne wpisy