Karłowe drzewka owocowe – dlaczego warto sadzić?
Dlaczego warto sadzić karłowe drzewka owocowe? Powodów jest wiele. Poniżej postaram się wyjaśnić, dlaczego warto postawić na karłowe odmiany drzewek owocowych.
Karłowe drzewka owocowe dają nam szansę na zgromadzenie większej liczby drzew różnych gatunków i odmian oraz rozłożenia w czasie zbioru owoców (od odmian najwcześniejszych do najpóźniejszych). Dodatkowo drzewa na podkładkach karłowych są łatwiejsze w pielęgnacji, nie wymagają bowiem intensywnego cięcia i prześwietlania. Kolejny plus to zbiory owoców. Owoce zbieramy po prostu stojąc na ziemi lub na niewielkiej drabinie.
A to jeszcze nie koniec zalet. Karłowe drzewka owocowe bardzo szybko rozpoczynają okres owocowania. Już w 2 –3 roku po posadzeniu drzew uzyskuje się pierwsze dorodne plony. Przy większych odmianach ten okres może się wydłużyć do 6-8 lat.
Powoli w przeszłość odchodzą drzewka na podkładkach silnie rosnących (siewki Antonówki, A 2). Dziś w sprzedaży mamy coraz więcej jest drzewek, zwłaszcza jabłoni i gruszy, dostępnych na podkładkach karłowych (dla jabłoni: M.9, P 16 i P 2; dla gruszy: klony pigwy MA i S1) i półkarłowych (dla jabłoni: P 60, M.26, P 14, M.7, MM 106). Ułatwia to podjęcie decyzji o wymianie starych, silnie rosnących drzew na nowe, często lepszych odmian i przede wszystkim mniejszych rozmiarów. Pamiętajmy też, że drzewa na podkładkach silnie rosnących dają pierwsze plony dopiero po ok. 8 latach od posadzenia. Wymagają również intensywniejszego cięcia.
Karłowe drzewka owocowe – dlaczego warto sadzić?
Cztery powody, dla których warto sadzić drzewka owocowe karłowe:
- Mniejsza siła wzrostu drzewka, a więc i mniejsze rozmiary drzewa
- Łatwość formowania korony
- Wczesne wchodzenie w owocowanie
- Łatwiejsza pielęgnacja
Mam nadzieję, że i Ty zainteresujesz się karłowymi odmianami drzewek owocowych. W końcu nic tak nie smakuje jak własna grusza lub jabłko zerwane prosto z drzewka!