||

Oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini

Oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini to jedyny zabieg, a zarazem konieczny – przynajmniej w moim przypadku, który wykonuję z moją brzoskwinią. Najgorsze jest to, że oprysk ten jest skuteczny tylko wtedy, jeśli wykona się go w odpowiednim momencie. Jeśli przegapisz termin, kędzierzawość dopada brzoskwinię i zbiory są bardzo marne.

Kędzierzawość liści brzoskwini – choroba

Kędzierzawość liści brzoskwini jest jedną z najbardziej niebezpiecznych i powszechnych chorób dotykających to drzewo owocowe. Dlatego warto wiedzieć, jakie są jej objawy i jak skutecznie i szybko walczyć z chorobą o nazwie kędzierzawość liści brzoskwini.

Kędzierzawość liści brzoskwini – charakterystycznymi objawami są deformacje i przebarwienia liści. W dotkniętych obszarach liście grubieją i zamiast dobrze się rozwijać, wydają się mieć przykurcz, który zapobiega ich spłaszczaniu. W tych miejscach liście stają się kruche. Nie tylko struktura dotkniętych liści jest zmieniona, ale same blaszki liściowe są odbarwione i stają się szkarłatne.

Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz także białą warstwę grzybni. Sprawcą tej choroby jest grzyb Taphrina deformans. Należy do rodziny Taphrinomycetes. Grzyb ten atakuje głównie brzoskwinie, ale atakuje również nektarynki i czasami występuje na drzewach morelowych. W przypadku choroby kędzierzawości liście zaczynają więdnąć i opadać mniej więcej od początku lipca.

Ta choroba dotyczy nie tylko liści. Atakuje również młode pędy, które są wybrzuszone. Kwiaty również więdną i opadają. Na owocach widoczne drobne skazy otoczone żółtymi karminowymi przebarwieniami.

Nieleczona choroba może zabić całą roślinę. Dotyczy to zwłaszcza młodych drzew. Starsze doświadczają pogarszających się warunków, znacznie zmniejszonego zawiązywania owoców i śmierci na przestrzeni lat.

Kędzierzawość liści brzoskwini – jak sobie z nią radzić?

Istnieją dwa sposoby radzenia sobie z kędzierzawością liści brzoskwini. Przy użyciu metod naturalnych lub chemicznych. Oczywiście zwalczanie chorób roślin w owocach, które jemy, zawsze lepiej jest rozpocząć metodami ekologicznymi, ale czasami ataki chorób są tak gwałtowne i potężne, że stosuje się chemiczne pestycydy.

Jeśli latem zauważyłeś tylko pierwsze objawy choroby i nie stosowałeś Miedziana, to wiosną pomogą opryski preparatami ekologicznymi. Wyciągi ze skrzypu polnego, krwawnika czy pokrzywy mają duże szanse na poradzenie sobie z agresorami, zwłaszcza wyciąg ze skrzypu polnego. Jeśli nie ma możliwości przygotowania, najlepiej sprawdzą się gotowe preparaty – ekologiczny ekstrakt ze skrzypu polnego lub koncentrat nawozowy z pokrzywy.

Kiedy i jak robić oprysk?

Jednak najczęściej zaleca się oprysk chemicznymi fungicydami (fungicydami) wczesną wiosną. Dla mnie to jedyny sposób, aby doczekać się pięknych brzoskwiń. W miarę jak zima zbliża się do końca, a wiosna powoli się zaczyna, należy wykonać oprysk. Dokładnego i najlepszego terminu nie ma. Należy kierować się bardziej obserwacją rośliny niż kartką z kalendarza. Jednak zazwyczaj jest to połowa marca. Najważniejsze, aby pąki na pędach jeszcze nie pękły. Niestety, kiedy pękają, grzyb wnika głęboko w tkankę roślinną.

Jednocześnie, aby oprysk był skuteczny, musi być spełnione inne założenie: temperatura otoczenia minimum 6 stopni C. Jeśli uda nam się uchwycić moment, w którym powyższe dwa warunki zostaną spełnione jednocześnie, a dodatkowo nie będzie padać, mamy szczęście! Teraz musimy tylko wybrać odpowiedni preparat. Można zastosować Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC (roztwór 1% – 10 g preparatu w 1 litrze wody) oraz Sylit 65 WP.

Wykonując oprysk pamiętaj, aby dokładnie pokryć roztworem wszystkie pędy drzewa. Ten grzyb jest bardzo trudny do zwalczenia i z pewnością rozwinie się w miejscach, których nie pokryłeś środkiem.

Podobne wpisy