|

O tym należy pamiętać planując założenie rabaty ogrodowej

Na szczęście ogród to nie tylko trawnik i posadzone wzdłuż ogrodzenia tuje. Nieodłącznym elementem ciekawej i urozmaiconej aranżacji ogrodowej są rabaty.

Można zaaranżować je w wielu miejscach ogrodu np. przy ogrodzeniu, wzdłuż trawnika, lub w jego centralnym punkcie. Oprócz funkcji dekoracyjnej, która jest kluczowa i oczywista, rabaty mogą też pełnić funkcję rozdzielającą lub osłaniającą daną przestrzeń.

Choć założenie rabaty może wydawać się skomplikowane, to po zapoznaniu się z kilkoma podstawowymi zasadami, każdy jest w stanie to zrobić.

O tym warto pamiętać:

Wybór miejsca

Bardzo istotnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca na rabatę jest jego nasłonecznienie. Większość roślin wymaga sporej ilości światła, dlatego ważne jest, aby rabata była umieszczona w miejscu słonecznym lub półcienistym. Oczywiście są też rośliny, które preferują cieniste zakątki, ale takich jest zdecydowanie mniej od tych, które potrzebują do prawidłowego rozwoju sporej ilości słońca. Decydując się na założenie rabaty w danym miejscu należy też przyjrzeć się panującym tam warunkom glebowym. Jako, że rośliny mają różne wymagania dotyczące gleby, warto sprawdzić, jaki jest jej odczyn i przepuszczalność. Na tej podstawie dobrać rośliny, które najlepiej będą się tam rozwijać. W razie potrzeby glebę zawsze można użyźnić odpowiednio ją nawożąc.

Określenie wielkości i kształtu

Wielkość rabaty zależy w jakimś stopniu od wielkości posiadanego ogrodu, usytuowania budynków, czy ciągu ścieżek jakimi poruszamy się po ogrodzie. Pamiętajmy też, że im rabata będzie rozleglejsza, tym większej ilości pracy będzie wymagała i to nie tylko na etapie zakładania, ale i na późniejszym etapie pielęgnacji. Kształt rabaty zależy od naszych preferencji, ale też dobrze uwzględnić specyfikę naszego ogrodu, aby tworzyła z nim harmonijną całość. Najczęściej zakłada się rabaty prostokątne, owalne, okrągłe lub o nieregularnych kształtach.

Odpowiednie przygotowanie gleby

Z terenu przeznaczonego na rabatę usuwamy chwasty i kamienie. Należy spulchnić glebę, czyli po prostu ją przekopać. Dobrze jest też dodać kompost lub nawóz organiczny, aby poprawić jakość gleby. Chcąc zakwasić glebę dodajemy torfu, a jeśli zależy nam na efekcie odwrotnym, przeprowadzić wapnowanie.

Zaprojektowanie układu roślin

Zdecydowanie to jeden z najprzyjemniejszych etapów tworzenia rabaty, ale i najbardziej czasochłonny. Wymaga przemyślenia i rozeznania w doborze odpowiednich gatunków roślin, co w dobie internetu jest znacznie ułatwione. Wystarczy wejść na stronę któregoś ze sklepów internetowych i wszystkie najważniejsze cechy i wymagania danej rośliny są tam opisane. Swego czasu przeglądanie takich stron było dla mnie wręcz nałogowe. Decydujemy, jakie rośliny chcemy posadzić biorąc pod uwagę nasze preferencje, styl ogrodu, glebę. Planujemy ich układ zwracając uwagę na porę kwitnienia, kolorystykę, fakturę i kształt liści, siłę wzrostu, docelowy rozmiar rośliny. Układ będzie zależał też od rodzaju rabaty. A jest ich całkiem sporo np.: formalna, nieformalna, sezonowa, całoroczna, wyspowa, monochromatyczna, wielokolorowa, bylinowa, mieszana, symetryczna, asymetryczna. Wszystko to należy uwzględnić chcąc uzyskać efektowną i harmonijną całość.

Sadzenie roślin

W końcu nadchodzi ten dzień, marzenie o dekoracyjnej rabacie lada moment się ziści. Przed przystąpieniem do sadzenia roślin na podstawie wcześniej wykonanego projektu (można go sobie rozrysować, użyć programu komputerowego lub po prostu mieć w głowie) rozkładamy je na wyznaczonej powierzchni pod rabatę. To dobry moment na to, by przyjrzeć się planom w realu i upewnić się w słuszności naszej koncepcji lub czas na to, by wprowadzić drobne zmiany. Najważniejsze, by upewnić się, że odstępy między roślinami są odpowiednie i zapewnią im wystarczającą przestrzeń do wzrostu. Jeśli wszystko jest, jak należy sadzimy rośliny i tym samym przechodzimy do etapu pielęgnacji rabaty zaczynając od jej podlania. Nawodnienie jest niezbędne do tego, by nowo posadzone rośliny przyjęły się po posadzeniu w nowym miejscu.

Podsumowując, założenie rabaty w ogrodzie wymaga przemyślenia i wykonania kilku kroków i można wykonać je samodzielnie. Nie bójmy się, że coś pójdzie nie tak, że projekt nieprofesjonalny, że jakaś roślina za bardzo się rozrosła. Zapewniam piękno posadzonych roślin i tak będzie wybijać się ponad wszystkie te zasady projektowania rabat. Zresztą zawsze można coś przesadzić, dosadzić. Liczy się przyjemność z pracy w ogrodzie i upust naszej fantazji. Najważniejsze, aby rabata to nam się podobała, a co powiedziałby na jej ten temat profesjonalista, czy to ważne…

Podobne wpisy