Krzewy kwitnące w lutym

Poznaj nasze ulubione krzewy kwitnące w lutym i ciesz się kolorami w ogrodzie niezależnie od pory roku!

Jeśli w Twoim ogrodzie przydałoby się nieco więcej kolorów w zimowe, szare i ponure dni, rozważ krzewy kwitnące w lutym. Znajdziesz wśród nich krzewy o różnym kolorze kwiatów.


Odwiedź nasze media:


Wiele krzewów ma tę zaletę, że są łatwe w sadzeniu, przesadzaniu i uprawie. A ponadto uprawiając różne krzewy, możesz stworzyć w ogrodzie kolorowy krajobraz, który będzie zmieniał się przez cały rok. Na przykład atrakcyjna, rozgałęziona forma leszczyny zimą jest ozdobiona zwisającymi żółtymi baziami, a od wiosny do jesieni bujnymi, jasnozielonymi liśćmi.

Poniżej znajdziesz krzewy kwitnące w lutym – nasz wybór pięciu najlepszych krzewów kwitnących w lutym pod względem kwiatów, koloru i zapachu.

Wiciokrzew Winter Beauty

Białe, słodko pachnące kwiaty wiciokrzewu zimowego pojawiają się na długich, zwężających się łodygach, tworząc przyciągający wzrok widok. Aby uzyskać jak najwięcej kwiatów, posadź go w słonecznym miejscu. Wiciokrzew kwitnie aż do kwietnia. Jesienią jego liście przebarwiają się na złocisty kolor i długo utrzymują się na krzewie. Dorasta do około 2-2,5 metra.

Kamelia japońska

Kamelia japońska Brushfield Yellow to niezwykle piękny, zimozielony krzew, który jest wyjątkową ozdobą ogrodów zimowych. Posiada błyszczące, skórzaste ciemnozielone liście, które same w sobie są bardzo ozdobne. Jednak najbardziej zachwycają kremowobiałe kwiaty, podobne do piwonii. Kwiaty mają ok. 10-12 cm średnicy i pojawiają się właśnie w lutym. Odmiana ta jest mrozoodporna do -10 stopni. Dorasta do 1,5-2 m wysokości i ok. 1 m szerokości. Tempo wzrostu ma średnie. Wymaga miejsca ocienionego z glebą wilgotną, ale dobrze zdrenowaną. Kamelie preferują gleby kwaśne.

Zobacz także:

Kamelia zawiązuje pąki kwiatowe już jesienią, a z każdego z nich rozwijają się piękne kwiaty, które cieszą oko nawet 2,5 miesiąca. Kamelie w polskich warunkach najlepiej uprawiać w jasnych, chłodnych pomieszczeniach, a latem wystawiać na zewnątrz.

Krzewy kwitnące w lutym – Oczar wirginijski

Oczary wirginijskie to moje ulubione krzewy kwitnące w lutym. Większość odmian ma jasne, żółte kwiaty, jak Brevipetala, ale można również znaleźć odmiany o miedziano czerwonych kwiatach, np Diane lub różowo-kremowych kwiatów – Strawberries and Cream. Wszystkie oczary wirginijskie oferują zimą piękny zapach. Niektóre pachną słodko, inne pikantnie lub cytrusowo. Dorasta nawet do 2-3m wysokości. Gałęzie wzniesione, odchodzą od ziemi ukośnie.Różne części rośliny są gęsto omszone. 

Czytaj także:

Oczar wirginijski jest mało wymagający w uprawie. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub zacienionych. Optymalne podłoże jest żyzne, próchnicze o odczynie kwaśnym, jednak oczar toleruje różne typy gleb. Młode okazy po posadzeniu warto regularnie podlewać (i okryć przed nadejściem zimy). Podlewanie dużych krzewów jest niezbędne w czasie susz, ponieważ oczar bardzo źle znosi braki wody.

Garia – Garrya elliptica

Zwisające bazie garii, które pojawiają się od połowy zimy do wczesnej wiosny, przypominają sople, a liście zapewniają cenny, wiecznie zielony kolor. Kotki zamieniają się z czasem w szaro-niebieskie, pękające jagody. Roślina dorasta do około 3-4 metrów. Stanowisko – koniecznie osłonięte od wiatru i nie w pełnym słońcu. Najlepsze są miejsca przy ścianach i murach – dające ochronę, cień i trochę ciepła.

Wawrzynek wilczełyko – Daphne Mezereum

Kto raz zobaczył wawrzynka kwitnącego pod koniec zimy w lesie, ten z pewnością uległ urokowi jego różowych kwiatów oblepiających nagie o tej porze roku pędy. W naturze gatunek ten podlega ochronie, ale dostępny jest w szkółkach. 

Wawrzynek dorasta do 1,5 m wysokości i około 1 m szerokości. Pokrój ma dość luźny, kulisty i charkteryzują go słabo rozgałęzione pędy o jasnoszarej korze. Liście są jasnozielone i dość wiotkie, osadzone na krótkich ogonkach. Prawdziwą ozdobą rośliny są różowe, pachnące, miododajne kwiaty pojawiające się przed rozwojem liści późną zimą i wczesną wiosną – w lutym, marcu i kwietniu, a gdy zima jest słaba, to nawet w grudniu. Pozostają na krzewie, zdobiąc ogród nawet gdy temperatura spada do -10°C. Kwiaty są drobne, średnicy 1-1,3 cm, różowe lub różowofioletowe.

Wawrzynek wilczełyko nie jest trudny w uprawie, ale ma swoje kaprysy. Może rosnąć na każdym stanowisku – w słońcu, półcieniu lub nawet w cieniu. Wymaga żyznego, próchnicznego i wilgotnego podłoża. W zbyt ciepłej glebie słabo rośnie i zamiera. Gleba powinna mieć odczyn obojętny lub zasadowy, choć krzew radzi sobie także w glebie lekko kwaśnej. Nie toleruje suszy, dlatego latem wymaga podlewania. Nie znosi też cięcia, co akurat ułatwia jego pielęgnację. Raz posadzony powinien pozostać na miejscu, ponieważ wawrzynek nie lubi być przesadzany. Jest też całkowicie odporny na mróz.

Czytaj także:

Odwiedź nasze media:

Podobne wpisy