Najładniejsze krzewy zimozielone

Najładniejsze krzewy zimozielone do polskich ogrodów - peris

Zielony ogród w czasie zimy – to jest możliwe! W dodatku wcale nie trzeba obsadzać ogrodu wyłącznie iglakami, by cieszyć się zielenią przez cały rok. Najładniejsze krzewy zimozielone to właśnie te liściaste.

Choć większość roślin liściastych zrzuca liście na zimę, są też i takie, które zdobią zielenią ogród również w czasie chłodnych miesięcy. Poznajcie najładniejsze krzewy zimozielone, które będą się pięknie prezentować w ogrodzie przez cały rok.

Najładniejsze krzewy zimozielone do polskich ogrodów

Krzewy zimozielone, które chcę pokrótce przedstawić w tym wpisie, różnią się od siebie wymaganiami glebowymi i warunkami uprawy. Jedne nie sprawiają praktycznie żadnych kłopotów, a inne potrzebują większej uwagi. Tak, więc nie wszystkie zaprezentowane rośliny będą odpowiednie do każdego ogrodu. Warto mieć świadomość, że chcąc wybrać odpowiedni krzew trzeba sięgnąć po bardziej szczegółowe informacje na jego temat, by zapoznać się z nim bliżej i zapewnić mu możliwie najlepsze warunki w ogrodzie. Poznajcie więc moim zdaniem najładniejsze krzewy zimozielone.

Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny to ciernisty krzew, który pokryty jest ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Jego maksymalna wysokość to około 3 metrów. Liście pozostają na krzewie przez cały rok, gdy zima nie jest zbyt sroga. W maju i czerwcu ognik obsypany jest białymi, drobnymi kwiatkami. Natomiast z końcem lata pojawiają się na nim kuliste owoce, które są jego największą ozdobą. W zależności od odmiany mają barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną i utrzymują się na krzewie jeszcze zimą. Z czasem owoce opadają lub zjadane są przez ptaki, dla ludzi są jednak szkodliwe.

Gleba: żyzna, przepuszczalna, gliniasta, piaszczysto-gliniasta, bogata w wapń. Odczyn obojętny, lekko zasadowy. Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna.

Stanowisko: słoneczne

Siła wzrostu: średnia.

Różanecznik (Rododendron)

Różanecznik (Rododendron) w Polsce maksymalnie dorasta do 1,5 – 2,5 metra. Cechą charakterystyczną są mięsiste, skórzaste, błyszczące liście. Okazałe, bezzapachowe kwiatostany pojawiają się na krzewie od maja do czerwca. Występują w szerokiej gamie kolorów, a ich pąki kwiatowe zawiązywane są już jesienią.

Gleba: przepuszczalna, odczyn kwaśny, Wilgotna, umiarkowanie wilgotna.

Stanowisko: półcień

Siła wzrostu: średnia

Czytaj także:

Skimmia

Skimia maksymalnie dorasta do 1,5 metra wysokości. Krzew dobrze się rozgałęzia i ma szeroki, zwarty pokrój. Liście rośliny są skórzaste, o lancetowatym kształcie. Pąki kwiatowe zawiązują się jesienią. Kwitnienie przypada na maj i czerwiec. Roślinę zdobią liczne kwiatostany zebrane w grona o barwie białej, żółtej lub różowej, które ładnie pachną. Dekoracją skimi są też kuliste czerwone owoce, nie można ich spożywać, są trujące.

Gleba: małe wymagania glebowe, próchniczna, przepuszczalna. Umiarkowanie wilgotna, lekko kwaśna.

Stanowisko: półcień, cień, miejsce zaciszne osłonięte od wiatru

Siła wzrostu: powolna

Bukszpan

Śmiało można powiedzieć, że bez bukszpanu nie ma można się obejść szykując dekoracje Wielkanocne. To bardzo efektowny i popularny krzew cechujący się zwartym, eliptycznym pokrojem. Drobne liście są sztywne, ciemnozielone i błyszczące. Ściśle pokrywają pędy tworząc zwartą, zieloną bryłę podatną na formowanie. Idealnie nadaje się na żywopłoty. Wiosną w kącikach liści pojawiają się niepozorne, żółtawobiałe kwiaty, które są bogate w nektar. Stanowi on ważne źródło pokarmu dla pszczół. Choć jest to roślina bardzo łatwa w uprawie, to od kiedy pojawiła się Polsce ćma bukszpanowa wymaga większej uwagi. Dowiedz się więcej o ćmie bukszpanowej i jak z nią walczyć.

Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna. Odczyn obojętny, lekko zasadowy. Gleba umiarkowanie sucha

Stanowisko: słońce, półcień, cień

Siła wzrostu: powolna

Trzmielina Fortune’a

Trzmielina Fortune’a to roślina, która występuje w postaci krzewu, ale też i pnącza wspinającego się po podporach lub zadarniając teren. Ma skórzaste, błyszczące liście. Trzmieliny różnią się ubarwieniem w zależności od odmiany. Najczęściej biało zielone lub zielono żółte. Jako krzew dorasta od 0,5 do 1 metra wysokości. Starsze okazy rosnąc przy murach, drzewach wytwarzają pędy długości kilku metrów. Przyczepiają się do ścian i pni korzonkami przybyszowymi. Trzmielinę można też zakupić w formie piennej szczepionej na pniu.

trzmielina fortune'a

Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna, gliniasta. Lekko kwaśna. Stale wilgotna, umiarkowanie wilgotna.

Stanowisko: słońce, półcień

Siła wzrostu: średnia

Czytaj także: Najwcześniej kwitnące kwiaty w ogrodzie

Kiścień wawrzynowy

Kiścień wawrzynowy – krzew osiąga zwykle od 50 do 100 cm wysokości. Główny walor dekoracyjny stanowią liście, które są błyszczące, szerokie, lancetowate, skórzaste i zakończone długim, ostrym wierzchołkiem. W przypadku niektórych odmian są wybarwione. Na jesień przebarwiają się w odcieniach czerwieni lub brązu. Roślina ma kopulasty pokrój z łukowato wygiętymi, zygzakowatymi pędami. W przypadku większości odmian młode przyrosty pędów są czerwone, brązowe lub soczyście zielone. Z czasem przebarwiają się na ciemny, błyszczący zielony kolor. W maju w kącikach liści wyrastają groniaste kwiatostany. Kwiaty są pachnące i kremowobiałe. Zwisając skrywają się między liśćmi. Latem z kwiatów powstają drobne jagody, które mają walory wyłącznie ozdobne, nie należy ich spożywać

Czytaj także:

Fot. Michael Wolf, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Gleba: żyzna, próchniczna. Kwaśna. Umiarkowanie wilgotna.

Stanowisko: półcień, cień.

Siła wzrostu: średnia

Irga

Irga to zwarty krzew o licznych, wzniesionych, łukowatych pędach. W zależności od odmiany dorasta od 0,5 do 2 metrów wysokości. Można też zakupić egzemplarz szczepiony na pniu. Liście są jajowate, ciemnozielone i błyszczące. Jesienią pięknie się przebarwiają na pomarańczowo i czerwono. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się drobne, różowo zielone kwiaty. Latem dojrzewają jajowate, czarne, pomarańczowe lub czerwone owoce przypominające jagody. Owoce są pokarmem dla ptaków, jednak ludzie nie mogą spożywać ich na surowo. Możliwe jest zrobienie z nich nalewki. Dla mnie takie zestawienie jak najładniejsze krzewy zimozielone nie może obyć się bez irgi.

Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna. lekko kwaśna, obojętna. Umiarkowanie wilgotna.

Stanowisko: słońce, półcień

Siła wzrostu: szybka

Mahonia

Mahonia dorasta na wysokość 1,5 metra. Liście mają kolor zielony, jednak wraz z nadejściem niższych temperatur nabierają odcieni czerwieni i mahoniu. Krzew kwitnie w kwietniu i maju. Drobne kwiaty zebrane w grona mają żółtą barwę. Swym zapachem przyciągają do siebie owady. W kolejnych miesiącach mahonia wytwarza owoce, przypominające kształtem i kolorem jagody (ich pestek nie należy jeść zawierają trujące substancje). Owoce nadają się na przetwory i nalewki. Są bogate w witaminę C. Krzew zawiera też berberynę, czyli tzw. naturalny antybiotyk, który pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru i prawidłową wagę, ponieważ pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Składniki zawarte w mahoni mają również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Okłady i wyciągi niegdyś stosowano do przemywania trudno gojących się ran, blizn po oparzeniach i wyprysków na skórze. Warto więc ją docenić, bo obecnie mało komu zależy na sadzeniu jej w ogrodzie.

Gleba: żyzna, piaszczysta. Lekko kwaśna, obojętna. Umiarkowanie wilgotna.

Stanowisko: półcień, cień.

Siła wzrostu: szybka

Czytaj także: Najwcześniej kwitnące kwiaty w ogrodzie

Laurowiśnia

Laurowiśnia w zależności od odmiany dorasta od 0,3 do 4 metrów. W centrach ogrodniczych są też dostępne laurowiśnie szczepione na pniu. Liście są duże, eliptyczne, ciemnozielone i połyskujące. Kształtem przypominają liście laurowe, czyli wawrzynu. W maju i czerwcu na krzewie pojawiają się białe, wyprostowane kwiatostany, wyglądem przypominające kwiaty wiśni. Mają przyjemny zapach. Od lipca do sierpnia roślinę zdobią czarne owoce, które nie nadają się do spożycia, są trujące dla ludzi. Jednak w Polsce laurowiśnia owocuje dość rzadko.

Gleba: żyzna, bogata w wapń. Umiarkowanie wilgotna. Odczyn obojętny.

Stanowisko: słońce, półcień

Siła wzrostu: szybka

Ostrokrzew

Ostrokrzew to krzew o stożkowatym pokroju. W zależności od odmiany osiąga od 0,5 do 4 metrów. Roślina ma skórzaste, mocno powcinane, błyszczące liście. Kwitnie od maja do lipca białymi kwiatami. Następnie pojawiają się na krzewie czerwone, okrągłe owoce, które są przysmakiem dla ptaków. Należy jednak mieć na uwadze, że owoce, liście i pędy ostrokrzewu są trujące dla ludzi.

Gleba: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta. Kwaśna. Umiarkowanie wilgotna

Stanowisko: półcień, cień.

Siła wzrostu: szybka

Pieris japoński

Pieris japoński w zależności od odmiany dorasta od 0,5 do 3 metrów wysokości, ale rośnie powoli. Krzew zdobią podłużne, skórzaste liście. Młoda blaszka liściowa ma kolor czerwony, dopiero z czasem staje się zielona. Liście często są dwubarwne i wyrastają z końców nagich pędów. Pieris zakwita na wiosnę, jednak pąki kwiatowe zawiązuje już na jesień. Kwitnienie jest obfite. Rozpoczyna się w kwietniu i trwa do końca maja. Kwiaty są nieduże, dzbaneczkowate, zebrane w zwisające grona. Mogą mieć barwę białą, kremową lub krwisto czerwoną. Charakteryzuje je przyjemny, delikatny zapach. Moje zestawienie najładniejsze krzewy zimozielone nie mogło obyć się bez tego krzewu!

Gleba: próchniczna. Kwaśna, lekko kwaśna. Umiarkowanie wilgotna.

Stanowisko: półcień, osłonięte od wiatru.

Siła wzrostu: powolna

Czytaj także: Najwcześniej kwitnące kwiaty w ogrodzie

Najładniejsze krzewy zimozielone

Jak widać jest całkiem sporo liściastych krzewów zimozielonych, które z powodzeniem możemy sadzić w naszych ogrodach. Mam, więc nadzieję, że wybierając do ogrodu najładniejsze krzewy zimozielone, pomyślicie nie tylko o iglakach.

Biorąc pod uwagę, że jest też sporo bylin i pnączy, które nie tracą liści na zimę i o nie warto uzupełnić ogrodowe nasadzenia. Pamiętając między innymi o takich roślinach jak: barwinek, bergenia, runianka japońska, juka karolińska, wrzosy, wrzośce, bluszcz pospolity, wiciokrzew Henry’ego, trawa niedźwiedzia, lawenda… i wiele, wiele innych. Miłych poszukiwań Wam życzę!

Czytaj także:

Podobne wpisy