Głogownik zimozielony – poszukiwania zimozielonego krzewu
Głogownik zimozielony… Jego błyszczące, dekoracyjne, zielono czerwone liście przyciągnęły mój wzrok na tyle skutecznie, że musiałam dowiedzieć się co to za krzew.
Odwiedź nasze media:
Jesienią, odwiedzając ROD zwróciłam uwagę na jedną z działek. Nowe nasadzenia pod żywopłot z laurowiśni no i właśnie jeszcze czegoś, czego nazwy nie znałam. Oczywiście nie mogłam tego tak zostawić i zaczęłam szukać, by dowiedzieć się, co to za zimozielona roślina. Tym sposobem poznałam głogownika.
Dowiedziałam się, że do rodzaju głogownik należy grupa kilkudziesięciu gatunków krzewów, które w naturalnych warunkach występują głównie we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Jako rośliny ozdobne uprawia się kilka z nich. W Polsce najbardziej popularny jest głogownik Frasera. Można nabyć też sadzonki głogownika Dawida, głogownika kosmatego, czy chińskiego.
Łacińska nazwa głogownika to Photinia, czyli błyszczący, co jest charakterystyczną cechą jego liści. W zależności od gatunku i odmiany krzew dorasta na wysokość 1,5-5 metra wysokości. Pośród głogowników są takie, które zrzucają liście na zimę, częściowo zimozielone lub zimozielone. W przypadku zimozielonych głogowników młode liście mają czerwone zabarwienie. Głogowniki, które tracą liście na zimę, jesienią wybarwiają się na pomarańczowo i czerwono.
Głogownik zimozielony kwitnie w maju i czerwcu. Zarówno kwiaty, jak i owoce są podobne do tych rosnących na głogu. Tak, więc są to typowe kwiaty dla roślin różowatych: pięciopłatkowe, białe. Owoce dojrzewają jesienią, są kuliste lub wydłużone, koloru czerwonego. Owoce niektórych gatunków są jadalne i nadają się na przetwory.
Wymagania głogownika
Młode krzewy nie są w pełni odporne na mróz. Wymagają więc okrywania na zimę w pierwszych latach uprawy. Najlepiej sadzić je w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatrów. Poleca się je uprawiać w cieplejszych rejonach kraju.
Głogowniki to krzewy łatwe w uprawie, nie mają szczególnych wymagań. Preferują stanowiska słoneczne i półcieniste. Lubią gleby żyzne i próchniczne. Jednak na słabszych, piaszczystych glebach też sobie poradzą, jeśli zapewni im się odpowiednią ilość wody. W czasie suszy najlepiej podlewać je dwa razy w tygodniu. Ważne, aby robić to umiarkowanie, by uniknąć przesuszenia, jak i przelania.
Głogownik zimozielony warto podlać obficie jesienią. Nie zaszkodzi im też podlewanie zimą pod warunkiem, że w najbliższym czasie prognozy pogody nie przewidują mrozów.
Czytaj także:
Głogowniki nie tolerują gleb podmokłych i bardzo ciężkich. Choć to wcale nie wyklucza ich posadzenia, w takich sytuacjach wskazany jest odpowiedni drenaż podłoża.
Odczyn gleby najlepiej o lekko zasadowym odczynie dla gatunków zimozielonych i lekko kwaśnym dla krzewów o liściach sezonowych.
Głogownik zimozielony bardzo dobrze znosi cięcie. Choć gatunki zrzucające liście nie wymagają cięcia. Natomiast pędy krzewów zimozielonych najlepiej skracać co roku, aby zdobiły je młode przyrosty o czerwonych liściach. Dobrze jest przyciąć je o połowę długości zaraz po posadzeniu, dzięki temu sadzonki ładnie się rozgałęziają. Tworząc z głogownika formowany żywopłot, każdej wiosny młode pędy skraca się o połowę, aż do uzyskania oczekiwanej wysokości. Boki żywopłotu przycina się tak, aby zwężał się ku górze. W ten sposób zapewnia się wszystkim pędom równomierny dostęp do światła.
Gatunki głogowników uprawianych w Polsce
Głogownik Frasera (Photinia fraseri) – najbardziej popularny w Polsce. Ten zimozielony krzew ma ozdobne skórzaste, błyszczące liście, które przebarwiają się na czerwono. Wiosną liście młode, a jesienią liście starsze. To rozłożysty, okazały krzew, o gęstym pokroju dorastający do ok. 2-3 metrów. Miododajne, drobne kwiaty zebrane są na szczytach pędów w wiechowate kwiatostany.
Popularne odmiany:
- Little Red Robin – docelowa wysokość 1- 2 metry, rozłożysty o lekko zaokrąglonym kształcie, czerwone młode przyrosty.
- Red Robin – dorasta do 2-3 metrów wysokości, rośnie krzewiasto.
- Pink Marble wys. ok. 1-2 m, liście marmurkowe, ciemnoróżowe młode przyrosty, starsze listki kremowo-różowo-zielone, pokrój owalny, gałązki wzniesione.
- Red Compact – wysokość od 0,5 m do 1 m, kulisty pokrój.
- Dicker Ton – docelowa wysokość od 1,5 m do 1,8 m, pokrój wzniesiony.
- Super Hedger – szybki wzrost, w krótkim czasie osiąga wysokość 3 metrów.
Głogownik Dawida (Photinia Davidiana) – to drugi najczęściej uprawiany gatunek w Polsce. Rozłożysty krzew, częściowo zimozielony, co oznacza, że zimą traci połowę liści. Krzew dorasta do około 4 m wysokości. Jego liście mają eliptyczny kształt, są węższe i bardziej wydłużone od liści głogownika Frasera. Młode przyrosty są jaskrawoczerwone, a starsze zielone. Jesienią zmieniają barwę na czerwoną i pomarańczową. Głogownik Dawida kwitnie od lipca do sierpnia. Białe kwiaty są zebrane w okazałe wiechy. We wrześniu na krzewie pojawiają się czerwone owoce.
Popularne odmiany
Głogownik Dawida Stranwesia – dorasta do 2 – 3 m wysokości. Cechy: parasolowata korona, polecany do pojedynczych nasadzeń.
Głogownik Davida Lutea – wys od 3 do 4 metrów, pokrój wzniesiony.
Głogownik kosmaty (Photinia villosa) – duży krzew o rozłożystym pokroju. Dorasta do ok. 2- 4 metrów wysokości. Ulistnienie sezonowe. Liście zielone, szerokolancetowate lub jajowate, ząbkowane na brzegach i lekko owłosione. Liście przebarwiają się jesienią na pomarańczowoczerwony kolor. Krzew kwitnie wiosną na biało, a jego kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły. Wytwarza liczne, czerwone, kuliste owoce, które pozostają na pędach jeszcze długo po opadnięciu liści, stanowiąc pokarm dla okolicznych ptaków.
Głogownik chiński (Photinia serratifolia)
Gatunek zimozielony mniej popularny i trudniej dostępny w Polsce.
Odmiany warte uwagi:
- Pink Crispy – wys ok. 1 -2 m, młode przyrosty intensywnie różowe, starsze listki kremowo nakrapiane.
- Crunchy – osiąga wysokość ok. 1-2 m, drobno ząbkowana, falista blaszka liściowa. Liście w kolorze miedzi i czekolady, a młode przyrosty mocno czerwone, starsze liście ciemnozielone.
Głogownik to krzew, którego nasadzenia warto rozważyć przy zakładaniu żywopłotów. Posadzony w grupie, bądź pojedynczo będzie efektowną ozdobą ogrodu ze względu na swoje dekoracyjne liście. Jako zimozielony akcent sprawdzą się też głogowniki szczepione na pniu.