Ogród w odcieniach różu – różowe byliny do ogrodu
Chyba zgodzicie się ze mną, że warto “spojrzeć na świat przez różowe okulary”. Optymistyczne podejście do życia i dostrzeganie w nim jego pozytywnych aspektów zdecydowanie pomaga w naszej drodze przez życie. Mało tego, ja jestem za tym, aby świat dookoła wręcz pokolorować na różowo. Choć z zamiłowania do ubrań w tym kolorze już dawno wyrosłam, to ogród w odcieniach różu, jak najbardziej mi się podoba. Poznaj różowe byliny do ogrodu.
Ogród w odcieniach różu – rośliny po, które warto sięgnąć!
Z pewnością wszystkim miłośnikom ogrodów zależy na jego pięknym wyglądzie. Warto więc postawić na rośliny, które nie są wymagające w uprawie. W końcu mało kto może sobie pozwolić na to, by praca w ogrodzie była jego głównym zajęciem w ciągu dnia. Najczęściej przecież do ogrodów zaglądamy dopiero w czasie wolnym od pracy i dobrze byłoby, aby rośliny dawały sobie radę przy naszej minimalnej pomocy.
Różowe byliny do ogrodu
Dziwaczek
Choć w Meksyku, czyli w kraju pochodzenia dziwaczek jest byliną to w Polsce nie wytrzymuje mrozów i uprawia się go, jako roślinę jednoroczną. Nie jest to jednak żaden problem. Jeśli pozostawimy roślinę jeszcze jakiś czas po przekwitnięciu, do momentu aż wykształcą się nasiona to roślina ta potrafi sama się rozsiać i wyrosnąć w ogrodzie w kolejnym sezonie. Co roku ten patent sprawdza się w moim ogrodzie. Wysokość dziwaczka to około 60-90 cm. Roślina ta ma grube, sztywne łodygi, które rozgałęziają się u nasady. Na ich szczytach są liczne kwiaty zebrane w baldachogrona. Ich kwitnienie przypada od lipca do października. Dziwaczki preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Wywar z liści dziwaczka może być używany, jako środek przeciwbólowy, rozkurczowy, stosuje się go także w zakażeniach przewodu pokarmowego. Zapach kwiatów przyciąga do roślin owady. Rośliny te nie są wymagające w uprawie.
Firletka smółka
Roślina ta tworzy kępę podłużnych, trawiastych liści, które rosną na długość około 10 cm. Z kępy wyrastają łodygi sięgające na 30–45 cm. Rozgałęziają się w górnej części i tam tworzą się sporej wielkości, wiechowate kwiatostany o intensywnym różowym kolorze. Niewątpliwą zaletą firletki jest zimozieloność jej liści. Można ją zaliczyć do tzw. roślin miododajnych, kwitnie w maju i czerwcu. Lubi stanowiska słoneczne, ewentualnie półcieniste. Sprawdzi się także na kwiat cięty.
Różowe byliny do ogrodu – Mydlnica bazyliowata
Jest niską rośliną, sięga od 20 do 30 cm. Szybko się rozkrzewia uzyskująć do 50 cm szerokości. Roślina ta polecana jest na słoneczne miejsca. Liczne drobne kwiaty pojawiają się na mydlnicy od początku czerwca do końca lipca.
Macierzanka piaskowa
Tworzy gęste, zwarte poduchy osiągając znaczną szerokość. Bardzo szybko się rozrasta, dzięki czemu doskonale nadaje się do wypełniania pustych przestrzeni w ogrodzie. Rośnie na wysokość 15 – 20 cm. Długie pędy zdobią drobne zimozielone liście. Kwitnienie przypada od czerwca do sierpnia. Macierzanka lubi słoneczne miejsca. Cechuje się niesamowitym smakiem i aromatem. Liście i kwiaty mogą być wykorzystywane jako przyprawa. Macierzanka posiada także właściwości lecznicze. Działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i pobudza trawienie.
Rozchodnik okazały
Jest pokaźną i mało wymagającą rośliną. Nadaje się na słoneczne stanowiska. Kwitnienie zaczyna się późnym latem, a kwiaty zdobią roślinę do późnej jesieni. Roślina o pokroju wzniesionym. Grube, mięsiste pędy, pokrywają duże, owalne, liście o delikatnie ząbkowanych brzegach. Rozchodnik o takim pokroju dorasta do około 50 cm wysokości. Ma też podobną szerokość. Największą ozdobą rozchodnika okazałego są rozkwitające na jego wierzchołkach okazałe, baldachowate kwiatostany o średnicy ok. 10 cm. Zaschnięte zdobią ogród jeszcze zimą. Kwiaty rozchodnika przyciągają do siebie motyle.
Różowe byliny do ogrodu – Tawułka Arendsa
Roślina ta dorasta do 60-80 cm wysokości. Ma zwiewne, pierzaste liście. Od lipca do sierpnia na szczytach pędów pojawiają się wiechowate kwiatostany. Nadaje się do cienistych miejsc w ogrodzie, musi być osłonięta od bezpośredniego nasłonecznienia. Choć tawułka ma niewielkie wymagania dobrze, by gleba była stale wilgotna.
Lawenda wąskolistna ‘Rosea’ – lawendę chyba znają już wszyscy, jednak zazwyczaj kojarzy się ona z fioletowym kolorem. Nic bardziej mylnego ta zimozielona krzewinka, dostępna jest także w bieli i różu. W ostatnich latach lawenda stała się bardzo popularna i wcale mnie to nie dziwi. Długie, obfite kwitnienie i odporność na suszę to jej duży atut. Zwarte kępy lawendy osiągają maksymalnie około 35-40 cm wysokości i 60 cm szerokości.
Orliki
Kwiaty orlików rosną na dość długich łodygach, które wyrastają z kępy liści. Kępy same w sobie też są dekoracyjne, jednak po przekwitnięciu kwiatów tracą walory ozdobne. Orliki często się krzyżują, dzięki czemu mogą wyrastać rośliny o zupełnie nowych kolorach. Roślinom tym najlepiej rośnie się w półcieniu. Lubią lekko wilgotną ziemię, jednak nadmiar wody im szkodzi. Kwitnienie przypada od maja do lipca. Można je wykorzystać, jako kwiat cięty. Orliki są lekko trujące. Zjedzenie ich może wywołać odurzenie, omdlenie oraz biegunkę. W pewnym sensie jest to również ich zaleta, ponieważ orlików nie lubią ślimaki, które często nie tykają również roślin w ich sąsiedztwie.
Bergenia sercowata
to zimozielona bylina, która ma duże, ozdobne, błyszczące, skórzaste liście o sercowatym kształcie. Wiechowate kwiatostany bergenii wyrastają na szczytach pędów od kwietnia do maja. Roślina osiąga do 50 cm. Kwiaty można używać do bukietów, są bardzo trwałe. Bergenia rośnie najlepiej w miejscu półcienistym lub cienistym. W słońcu jej wzrost jest mniej bujny, ale za to lepiej kwitnie. Jednak na bardziej słonecznych stanowiskach bergenia potrzebuje większego nawodnienia.
Wybór roślin kwitnących na różowo jest przeogromny i zaproponowana przeze mnie lista roślin to zaledwie kropla w morzu tego czym możecie wypełnić swój ogród. Począwszy od różu delikatnego, pastelowego, po odcienie znacznie bardziej wyraziste i nasycone. Mam nadzieję, że któraś z roślin przypadnie Wam do gustu i wiosną zagości w ogrodzie.
Poznaj także krzewy i drzewa kwitnące na różowo.
Czytaj więcej: Poznaj wilec – pnącze, które nigdy nie zawodzi.