W drugim tygodniu marca warto…

Choć to już prawie wiosna, to w wielu miejscach leży mnóstwo śniegu i marzenia o powrocie do zajęć w ogrodzie trzeba odłożyć na później. Jeśli jednak pogoda Ci sprzyja, to w drugim tygodniu marca w ogrodzie warto zwrócić uwagę na następujące prace:

Przycinanie drzew i krzewów: jeśli warunki pogodowe pozwalają, można przyciąć drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe. Należy pamiętać, aby podczas późnego cięcia lepiej przycinać tylko te gałęzie, które są chore, uszkodzone lub rosną w złym kierunku.

Nawożenie roślin: warto rozpocząć nawożenie roślin w ogrodzie. Można zastosować nawozy mineralne lub organiczne, takie jak kompost lub obornik.

Czytaj także: Co daje stosowanie kompostu w ogrodzie?

Prace porządkowe: w tym czasie warto dokonać porządków w ogrodzie. Usunąć zimowe osłony, przyciąć suche trawy i usunąć pozostałości po jesienno-zimowych pracach.

Przygotowania pod wysiew trawnika: jeśli warunki pogodowe pozwalają, można przystąpić do przygotowania gruntu pod sianie trawnika. Należy pamiętać, że gleba powinna być dobrze przygotowana i nawodniona przed siewem. Ja przekopuję z kompostem, ewentualnie rozsiewam nawóz długodziałający, grabię i walcuję. Zostawiam tak do kwietnia, kiedy sieję trawę.

Sadzenie roślin: można rozpocząć sadzenie roślin, które przetrzymały zimę w donicach lub pochodzą z nowych nasadzeń. Przed sadzeniem warto dokładnie przygotować glebę.

Prace związane z oczkiem wodnym: jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, warto przeprowadzić w tym czasie niezbędne prace konserwacyjne, takie jak czyszczenie filtra i ustawienie pompy.

Czytaj także: Oczko wodne – jak o nie zadbać, by cieszyć się czystą wodą

Walka z chwastami: warto przeprowadzić kontrolę stanu grządek i pozbawić je chwastów, które pojawiły się po zimie.

Przeprowadzenie tych prac pozwoli na przygotowanie ogrodu do wiosennych prac oraz zachowanie jego ładnego i zdrowego wyglądu.

Podobne wpisy