|

W jakiej temperaturze prać bieliznę?

Odpowiednio wykonane pranie sprawia, że ubrania zachowują dobry wygląd na dłużej i nie ulegają tak szybko zniszczeniu. Niewątpliwie problematyczne wydaje się pranie bielizny, szczególnie gdy wykonana jest z delikatnych materiałów, które łatwo uszkodzić. Dziś podpowiemy Wam, jak wygląda prawidłowe pranie bielizny i na co zwrócić uwagę.

Małe rzeczy mają duże znaczenie – postaw na kosze na bieliznę

Zacznijmy od tego, że najczęściej pierze się bieliznę. Z tego powodu dobrze jeżeli znajduje się ona w osobnym koszu. Zatem w każdej łazience powinien znaleźć się kosz na bieliznę, który zapewnia większą funkcjonalność, ale też wygodę. Na bieliźnie często znajduje się wiele bakterii, dlatego posiadając osobny kosz, nie trzeba obawiać się, że przejdą one na ubrania. Jednocześnie w razie potrzeby od razu możecie umieścić bieliznę w pralce, nie musicie przeszukiwać wszystkich koszy. Zwróćcie jeszcze uwagę na fakt, że kosze na bieliznę można dopasować do aranżacji danej łazienki, choćby pod względem kolorystycznym. Różnorodne modele można znaleźć w ofercie na stronie: https://pl.rotho.com/collections/kosze-na-bielizne. Takie proste rozwiązanie zapewni codzienną wygodę i przyspiesza wykonanie codziennych obowiązków, choćby prania.

Jak prać bieliznę?

Pranie bielizny nie musi być ani trudne, ani problematyczne. Temperaturę należy dobierać do materiału. W przypadku bielizny wykonanej z koronki czy jedwabiu najlepiej wykonać pranie w 30 stopniach. Oczywiście należy też stosować delikatne środki. Nie zaleca się natomiast stosowania wybielaczy. W ilu stopniach prać bieliznę z bawełny? Tutaj temperatura może być nieco wyższa i wynosić ok. 40 stopni. Sytuacja jest nieco trudniejsza w przypadku białej bielizny. Trzeba uważać, by nie doszło do jej zżółknięcia. Najlepiej białe, bawełniane majtki prać w temperaturze od 40 do 60 stopni. Im wyższa temperatura, tym łatwiej usuwane są zarówno plamy, jak i bakterie. Bieliznę z bawełny możecie wirować czy suszyć w suszarce bębnowej, natomiast nie jest to dozwolone w przypadku bielizny wykonanej z jedwabiu, satyny bądź koronki. Ilość wirowań nie może przekroczyć 800. Zdecydowanie lepiej delikatnie odcisnąć nadmiar wody i zawiesić bieliznę na sznurze. Jeżeli macie bieliznę kolorową, to zastosujcie chusteczki wyłapujące kolor. Zapobiegają one zafarbowaniu prania. Zasada jest prosta. Do rzeczy białych i kremowych powinno się stosować jedną chusteczkę, zaś do rzeczy kolorowych – przynajmniej dwie.

Czy można prać majtki i skarpetki razem?

W jakiej temperaturze prać majtki i skarpetki. Jeżeli jedne i drugie wykonane są z bawełny, to temperatura może wynosić od 40 do 60 stopni. Jeżeli temperatura będzie zbyt wysoka, to może dojść do ich skurczenia. Jednocześnie trzeba stosować delikatne środki chemiczne. Jeżeli zmagacie się ze stopą sportowca bądź cierpicie na grzybicę, powinniście prać skarpetki w temperaturze wynoszącej przynajmniej 60 stopni. Nie trzeba wtedy obawiać się, że dojdzie do rozprzestrzeniania się bakterii czy grzybów. Nie zapomnijcie jeszcze, że odzież, która posiada zdobienia w postaci tiulu, co dotyczy zarówno majtek, jak i skarpet, powinno się prać ręcznie. Wystarczy tylko do miski wlać letnią, ale nie gorącą wodę i dodać nieco detergentu, a następnie umieścić w niej bieliznę na 20 bądź 30 minut, a na koniec dokładnie ją opłukać. Oczywiście możecie ułatwić sobie zadanie i wyprać ją w temperaturze 30 stopni na programie prania ręcznego w Waszej pralce czy automacie.

Podobne wpisy