Jak siać nasiona w pomieszczeniu

Jak siać nasiona w pomieszczeniu

Jak siać nasiona? Wysiew nasion kwiatów i warzyw jest łatwy. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wysiewać nasiona w doniczkach w pomieszczeniach zamkniętych, czyli przygotowywać tzw. rozsadę. Rośliny, które wyrosną w pomieszczeniach – rozsadę – w odpowiednim momencie pikujesz i/lub wysadzasz do ogrodu.

Wysiew nasion to prosty i niedrogi sposób na wyhodowanie własnych kwiatów i warzyw w ogrodzie. Wysiew nasion w pomieszczeniu pozwala rozpocząć okres wegetacyjny znacznie wcześniej niż w przypadku wysiewu nasion na zewnątrz, bezpośrednio do gruntu. 

Przy uprawie na przykład sałaty dobrym pomysłem jest wysiewanie niewielkiej ilości nasion co dwa tygodnie, aby zapewnić sobie długi sezon świeżych produktów do spożycia przez całe lato. Nazywa się to „siewem sukcesyjnym”. Sprawdź poniżej jak siać nasiona.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Jak siać nasiona?

Do wysiewu nasion nie potrzeba dużo sprzętu. Wielu ogrodników kupuje drogie propagatory, ale taca na nasiona lub kilka plastikowych doniczek w zupełności ci wystarczy. Jeśli nie masz plastikowych doniczek lub tacki na nasiona, możesz użyć na przykład starych opakowań po jogurtach (robiąc dziurki w dnie) lub koszyczków do pomidorów lub grzybów. Odpowiednie jest każde naczynie, które może pomieścić kompost i umożliwiać swobodny odpływ wody.

Kup uniwersalne podłoże do wysiewu nasion. Zawiera ono wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe.

Aby utrzymać równą temperaturę i wilgotność gleby, dobrze jest przykryć ją przezroczystym kawałkiem plastiku lub nakryć folią. Propagator ze sklepu będzie dostarczony z przezroczystą plastikową pokrywką, ale możesz użyć folii spożywczej, starych torebek do zamrażania lub dowolnej przezroczystej plastikowej torby. Przymocuj swoją pokrywkę do doniczki za pomocą taśmy klejącej lub gumki.

Poniżej zamieszczamy przewodnik krok po kroku jak siać nasiona w pomieszczeniach zamkniętych.

Będziesz potrzebować:

  • Nasiona
  • Ziemię/podłoże do wysiewu/kompost
  • Tace lub doniczki na nasiona
  • Etykiety
  • Wodoodporny długopis lub pisak
  • Konewka z końcówką w kształcie różyczki
  • Torba foliowa
  • Propagator, szybka

Krok 1

Wypełnij małe doniczki lub tacki na nasiona kompostem. Użyj konewki wyposażonej w drobną różyczkę, aby dokładnie zwilżyć kompost i pozostawić do lekkiego przeschnięcia.

Krok 2

Rozsyp nasiona równomiernie i cienko na powierzchni kompostu, pozostawiając około 2–3 cm odstępu między nimi, jeśli to możliwe. Niektóre nasiona są bardzo małe, co sprawia, że ​​jest to niemożliwe. Przykryj nasiona cienką warstwą kompostu, mniej więcej na taką samą głębokość jak wielkość nasion (im mniejsze nasiona, tym cieńsza warstwa kompostu).

Krok 3

Przykryj doniczkę przezroczystą torbą foliową, kawałkiem szkła lub przezroczystego plastiku, aby utrzymać równomierną temperaturę do kiełkowania i utrzymuj wilgotność kompostu. Doniczkę z nasionami ustawiamy na dobrze oświetlonym parapecie lub w podgrzewanym propagatorze.

Krok 4

Zdejmij plastikową lub szklaną osłonę, gdy tylko nasiona wykiełkują i zobaczysz, że młode sadzonki wyrastają z kompostu. Uprawiaj je w ciepłym miejscu w pomieszczeniu – jeśli robisz to na parapecie, konieczne może być przeniesienie ich w nocy, ponieważ temperatura może drastycznie spaść. Młode rośliny będą gotowe do pikowania, gdy pojawi się druga para liści, zwana liśćmi właściwymi.

Krok 5

Podczas pikowania sadzonek należy trzymać je wyłącznie za liście, a nie za łodygę. Wypełnij tacę na nasiona lub pojedyncze doniczki kompostem i posadź sadzonki w odległości około 5 cm lub w osobnych pojemnikach. W przypadku wielu roślin możesz posadzić je głębiej, nawet aż do podstawy pierwszego zestawu liści.

Krok 6

Po kilku tygodniach młode rośliny będą na tyle duże, że można je sadzić pojedynczo w doniczkach o średnicy 7,5 cm lub sadzić na zewnątrz w dobrze przygotowanej glebie. Z roślinami należy obchodzić się delikatnie i obficie podlewać. Nie pozwól, aby gleba lub kompost wyschły.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Podobne wpisy