|

Ziemniaki rosną prawie same :)

ziemniaki

Niektórzy nie wyobrażają sobie obiadu bez ziemniaka, inni kompletnie nie doceniają go jako warzywa. Ziemniak, kartofel, pyra – i jak tylko chcecie – to zarazem pyszny dodatek do obiadu, który można przyrządzić na wiele sposobów, jak i warzywo, które jest cennym źródłem wielu ważnych elementów. A własnoręcznie posadzone i wyhodowane ziemniaki smakują wybornie. Tym bardziej, że nie jest to specjalnie wymagające warzywo.

Ziemniaki sadzę w drugiej połowie kwietnia prosto do gruntu oczkami do góry. Sadzę od wielu lat na tej samej grządce, ponieważ zawsze nie wybiorę wszystkich, jakieś przezimują na grządce i na wiosnę w zasadzie dosadzam ziemniaki.

Potem już tylko podlewanie i jeśli nie posadziłeś zimniaków odpowiednio głęboko, to obsypanie najlepiej dobrą ziemią lub kompostem bulw ziemniaków, które mogły urosnąć na tyle, aby zacząć wystawać z ziemi. Ziemniaki rosną szybko i zabierają miejsce chwastom, dzięki czemu na prawdę nie wymagają wielkiej uwagi. Naturalnie niektórzy działkowcy narzekają na stonkę ziemniaczaną i warto sprawdzać jej obecność. Mnie póki co oszczędza.

Zobaczcie jakie przykładowo ziemniaki udało mi się wyhodować. To standardowe ziemniaczki.

A skąd biorę ziemniaki do sadzenia?

Tak jak wspomniałem od wielu lat tylko dosadzam ziemniaki i mam na grządce z ziemniakami prawdziwy mikst odmian. Są to ziemniaki, które akurat jadłem w lutym/marcu – z dowolnego sklepu i które odkładałem i czekałem aż zaczną kiełkować. W drugiej połowie kwietnia wysadzam takie podkiełkowane ziemniaki na grządkę.

Ziemniaków zazwyczaj mam jedną niewielką grządkę. Zbieram do 15-20 kg. Starcza mi na późne lato i jesień. Nie kopcuję ziemniaków, choć można. Mi na świeżo smakują najbardziej.

Czytaj także: Uprawa własnych warzyw w skrzyniach – krok po kroku!

Co zrobić z wczorajszych ziemniaków?

Ziemniak to bardzo zdrowe warzywo

Ziemniak jest niskokaloryczny. Naturalnie odpowiednio przyrządzony. Najlepiej ziemniaki gotować. 100 g ugotowanych ziemniaków to około 80 kcal. Przykładowo taka sama ilość ugotowanego makaronu ma dwa razy więcej kalorii. Wbrew temu, co się powszechni uważa, bulwy ziemniaka to nie tylko skrobia. W ziemniaku mamy również lekkostrawne węglowodany, w tym spore ilości błonnika. Błonnik obecny w ziemniakach działa łagodniej i nie podrażnia błony śluzowej jelit, tak jak robią to surowe otręby i płatki górskie.

Ziemniaki są dobrym źródłem witaminy C. Ogólna zawartość witaminy C w ziemniakach nie jest zbyt wysoka (są znacznie lepsze źródła np. papryka, natka pietruszki, porzeczki, owoce dzikiej róży), ale typowa ilość spożywana podczas obiadu może pokryć całodzienne zapotrzebowanie na tą witaminę.

Oprócz witaminy C w bulwach ziemniaka obecne są również witaminy z grupy B. Wpływają one korzystnie na przemiany metaboliczne oraz układ pokarmowy i nerwowy. Oprócz witamin ziemniaki zawierają również składniki mineralne takie jak magnez, potas, fosfor, wapń, żelazo, sód i cynk.

Są one odpowiedzialne za:

  • prawidłową pracę układu pokarmowego.
  • niwelują negatywne skutki stresu,
  • poprawiają kondycję skóry,
  • zapobiegają skurczom mięśni,
  • wspomagają wzrok.

Podobne wpisy