|

Carolina Reaper – nr 3 na świecie pod względem ostrości

Carolina Reaper to jedna z najostrzejszych papryk na świecie, której ostrość jest mierzona według skali Scoville’a wynosi średnio około 1,5 mln jednostek. Papryka ta została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych przez hodowcę Eda Currie i wprowadzona na rynek w 2013 roku.

Oprócz bardzo wysokiej ostrości, Carolina Reaper ma charakterystyczny kształt z wypukłym wierzchołkiem i czerwonym kolorem. Owoce są stosunkowo duże i mają grube ścianki, co czyni je wyjątkowo mięsistymi.

Papryka Carolina Reaper wymaga ciepłych warunków do wzrostu i najlepiej rośnie w klimacie subtropikalnym. Mówi się, że w Polsce, aby uzyskać dobre plony, paprykę tę należy uprawiać w szklarniach lub pod osłonami. Jednak ja od wielu lat uprawiam zarówno Carlonia Reaper czy też jeszcze ostrzejszą Dragon’s Breath w gruncie, w skrzyniach i uzyskuje bardzo satysfakcjonujące zbiory.

Gleba powinna być przepuszczalna i dobrze nawodniona, a pH powinno wynosić około 6,5.

Mówi się również, że Carolina Reaper jest jedną z odmian papryki, która wymaga specjalnej opieki i doświadczenia w uprawie. Ponoć nie każdy początkujący ogrodnik będziecie w stanie sprostać jej wymaganiom. Ale w moim odczuciu uprawa Carolina Reaper czy też innych papryk, także słodkich, wcale za dużo się nie różni.

Czytaj także: Wysiew papryk

Zobacz moje papryczki Carolina Reaper w różnej fazie wzrostu:

Poznaj także Dragon’s Breath – drugą najostrzejszą paprykę na świecie.

Podobne wpisy