|

Wysiew papryk

W tym roku sianie warzyw rozpocząłem najpóźniej od kilku lat. Raz, że po prostu nie ma się gdzie spieszyć, dwa mam dużo innych obowiązków, a trzy: pogoda nie jest zbyt łaskawa i wiosna bardzo ostrożnie do nas wkracza. A nie mam szklarni czy tunelu. Warzywa uprawiam w gruncie, w skrzyniach. Dlatego sieje tylko wprost do gruntu lub na rozsady.

Na rozsady sieję tylko wybrane warzywa. Wśród nich jest jedno z moich ulubionych warzyw – zwłaszcza w ostrych odmianach – papryka.

Zazwyczaj wysiewam papryki w Dzień Kobiet, 8 marca, ale w tym roku zrobiłem to dopiero tydzień później, 15 marca. W tym roku na początku postanowiłem, że sieję wyłącznie ostre odmiany papryk, a słodkie zakupie gotowe sadzonki od rolnika na targu. Gdybym miał nasiona, to pewnie bym posiał, ale że akurat nie miałem, to tak zdecydowałem. (Choć swoje zdanie nieco później zmodyfikowałem, ale o tym w dalszej części).

W tym roku będę tradycyjnie uprawiać: Rokitę (ok. 1000 jednostek SHU), De Cayenne (50 000 jednostek SHU) oraz moje trzy królowe ostrości: Chocolate Habanero (800 000 SHU), Carolina Reaper – trzecia najostrzejsza papryka na świecie (1,5 mln SHU) oraz Dragon’s Breath – druga najostrzejsza papryczka na świecie (2,1 mln SHU).

Zapytacie dlaczego nie hoduję najostrzejszej na świecie papryczki Pepper X (ok 3 mln SHU) – ponieważ została wyhodowana niedawno i nie widziałem jej nasion w sprzedaży, a poza tym, jedzenie Caroliny Reaper czy Dragon’s Breath już mi wystarczy.

Zobaczcie jak wyglądają moje krzaki ostrych papryk w październiku 🙂

Wysiew papryki

Wysiew i uprawa papryk nie różni się za bardzo w zależności od tego, czy to papryka ostra, czy słodka.

Nasionka papryki przed wysianiem możemy zostawić na kilka dni na mokrym ręczniku papierowym i wysadzić delikatnie do mokrego podłoża lub po prostu wysiać od razu do mokrego podłoża, wówczas wschody będą o kilka dni późniejsze.

Ja zazwyczaj nie podkiełkowuje papryki, a małych siewek i tak mam zazwyczaj więcej niż potrzebuję. A nie lubię wyrzucać roślin.

Po wysianiu czekamy na wschody, dbamy, aby papryki miały dużo światła, słońca, ciepło i w miarę wilgotno, choć nie mokro. Papryki nie lubią, gdy jest bardzo mokro.

Eksperyment z przymrużeniem oka

Dzień po wysianiu ostrych papryczek robiłem obiad. Kroiłem słodką paprykę (z Supermarketu) i stwierdziłem, że skoro mam tyle jej nasion, to może wysieję i zrobimy sobie taki mały eksperyment. W końcu słodkich nie posiałem ze względu na brak nasion…. Ciekawe czy urośnie i co z niej urośnie? Naturalnie zdaje sobie sprawę, że to tylko zabawa. W końcu nie znam odmiany i nie wiem, czy nawet jeśli coś wykiełkuje, to roślina będzie rosnąć, nie wiem, czy będzie owocować. Ale lubię bawić się w ogród, więc dlaczego nie spróbować? Będę informował na bieżąco o postępach mojego “eksperymentu”.

Gdy siewki papryki osiągną określoną wielkość, wówczas trzeba będzie je przepikować do osobnych i większych pojemników. Ale o tym przy następnej okazji.

Podobne wpisy